0

С върши лилавата приказка в Добруджа. И докато заради Добруджа България се нареждаше на първо място в производството на лавандула в света, днес полетата почти не пускат реколта. Някои от тях са изтощени от ароматната красавица, други са нападнати от скакалци, трети от нематода.

Свърши лилавата приказка в Добруджа. И докато заради Добруджа България се нареждаше на първо място в производството на лавандула в света, днес полетата почти не пускат реколта. Някои от тях са изтощени от ароматната красавица, други са нападнати от скакалци, трети от нематода.

Болестта, която ликвидира френската лавандула и заради която ние започнахме да произвеждаме суровина за френската козметика. Много земеделци вече са изорали нивите си през пролетта, а други чакат да свърши сезонът, за да изорат останките от лавандуловата приказка. И да засеят добрата стара пшеница.

Началото

В област Добрич се намират близо 40 процента от производството на лавандула в страната. По данни на Областната дирекция „Земеделие“ с етерично-маслената култура са засети 76 347 декара. Увеличението на декарите спрямо предходната година е 4000, а преди 10 години площите са били 10 пъти по-малко.

Бумът в отглеждането на лилавата билка в Добруджа доведе до приливи и отливи в цените на маслото през различните години. Най-бурна бе 2018 година, когато добивите бяха с около 30 на сто, а цената на килограм масло стигна рекордните 160-180 лв. Причина за спекулацията на пазара бяха търговците, които предлагаха и изкупуваха на такава цена, мислейки си, че ще вземат по 130-150 евро за кг масло на международния пазар. Това е цената, която искат производителите от френския Прованс, но те са работили стотици години, за да получат такова качество. Мечтите на изкупвачите се сринаха и по тази причина у тях останаха 80-100 тона лавандулово масло от 2018-а.

Ниски

Добивите от етерично масло през лятото на 2019 г. се оказаха драстично по-ниски в сравнение с предходни години. Достигнаха едва по 5-6, рядко 7-8 кг от декар, което е близо два пъти по-ниско от нормалните добиви. Въпреки очакванията на земеделските производители ниските добиви не доведоха до по-високи цени. Масово лавандуловото масло се изкупуваше за около 60-80 лв. за килограм. През октомври цената се срина още повече и достигна 50-55 лв./кг.

Климатичните промени през настоящата стопанска година се отразяват изключително негативно върху лавандуловите насаждения. Дългата суша доведе до появата на множество неприятели – скакалците, които ядат цветовете; галова нематода – паразит, който преди години унищожи лавандулата във Франция и вече настъпва и у нас. Дори без да са нападнати от болести заради сушата старите растения – 8-9- годишните, изсъхват. Проливните дъждове през последните две седмици в Добричка област допълнително увреждат посевите. Лавандулата е в период на цъфтеж, но няма пчели да я опрашват. Няма пчели, защото дъждовете ги прогонват, обясняват производители.

Част от тях вече са изорали нивите си с лавандула още през пролетта и са ги засели със зърнени култури. Други изчакват жътвата след две-три седмици и ще пристъпят към същата процедура.

Прогнози няма

Добиви и цени никой не смее да прогнозира. Предложените оферти от дестилериите за изваряване означават, че производителите едва ще покрият разходите си, останалото е „труд и удоволствие“, коментират с горчивина земеделците.

Цените в момента за останалите от минали години количества масло от лавандула са паднали до 60 лева на килограм. Заради коронавируса интересът към лавандуловото масло е почти нулев, отчитат търговци. Според тях за цена на килограм масло може да се говори едва през август.