0

У чени от Великобритания са на път да осъществят пробив в лечението на ХИВ (човешки имуннодефицитен вирус), съобщава вестник"Индипендънт". Британец на 44-годишна възраст се надява да стане първият в света, който ще се излекува от болестта с помощта на новаторска терапия за изкореняване на вируса. Той е първият от група от 50 души, който приключва тест на амбициозно лечение, разработено от учени и лекари от пет водещи британски университета. Терапията е първата по рода си, създадена, за да проследи и унищожи ХИВ във всяка част на тялото - включително спящите клетки, които са пропускани от действащите до този момент процедури.

Клиничните опити са финансово подсигурени от Националната здравна служба и са резултат от работата в екип на лекари и учени от Оксфордския и Кембриджския университет, Импириъл колидж, Университетския колеж и Кралския колеж в Лондон.

Учените уточниха, че е прекалено рано да се определи дали лечението е напълно успешно, но изследванията наистина показват невероятен напредък в опитите за лечение на коварната болест.

Според Американските центрове за контрол и превенция на болестите, по света има близо 37 милиона души, носители на ХИВ. Вирусът се предава предимно чрез полов акт или заразена игла и отслабва имунната система на заразения, като унищожава Т-клетките, борещи се с с инфекциите и болестите.

Антиретровирусните терапии намират и потискат засегнатите активни клетки, но оставят милиони заразени латентни клетки в цялото тяло. Това означава, че съществуващите лечения могат да контролират болестта, но не и да я излекуват.

Новото лечение има за цел да потисне инфекцията и да заличи засегнатите латентни клетки, като по този начин премахне и болестта от тялото на заразения.