0

Ново лекарство срещу ХИВ, което може да подобри състоянието на заразени с вируса, започна клинични изпитания, предадоха агенциите.

Лекарството може ефективно да предизвика ремисия на ХИВ, обяснява шефът на американския институт по алергии и инфекциозни болести д-р Антъни Фауси. Това е състояние, в което човек или е свободен от симптомите си, или те са овладени и проявите им остават относително стабилни с течение на времето.

Медикаментът е бил тестван на маймуни и съдържа антитела, използвани за лечението на болестта на Крон.

Фауси коментира, че хиляди хора вече са взели от това лекарство за подобряване на състоянието на стомашно-чревни заболявания. Напредъкът, отбелязан в лечението, превенцията и профилактиката е един от най-забележителните в науката откакто се води статистика.

Според производителя на медикамента той може да държи вируса под контрол и да не се налага непрекъснато лечение.

Разработката е на Takeda Pharmaceutical. Лекарството подтиснало развитието на болестта при осем маймуни в течение на две години. Според Фауси, медикаментът може да се окаже функционално за болестта за СПИН.

Новите случаи на заразяване с вируса ХИВ сред подрастващите може да се увеличат със 60 на сто и да стигнат до 400 000 случая годишно към 2030 г. , ако не се ускорят темповете, с които се достига до тази особено уязвима група от населението. Това се казва в доклад на УНИЦЕФ.

В доклада, чието разпространение съвпада с отбелязвания днес Световен ден за борба със СПИН, се посочва, че заради демографските тенденции, включително рязкото увеличаване на населението в младежка възраст, броят на новите инфекции сред младите хора на възраст между 15 и 19 години може почти да се удвои в сравнение с 250-те хиляди случая, регистрирани през 2015 г.

Ако напредъкът в работата с тази група се забави, последиците може да се окажат катастрофални, казва УНИЦЕФ и предупреждава, че парите, които се дават за борба със СПИН, са намалели от 2014 г.

Докладът призовава за повече инвестиции в иновации, за подобряване на базата данни, за борба с предразсъдъците, свързани със заболяването, и за превръщането на превенцията сред подрастващите в приоритет.

СПИН е една от основните причини за смъртността сред тийнейджърите. Само през 2015 г. от СПИН са починали 41 000 подрастващи.