Когато чуем за хигиена, първите ни асоциации са лице, тяло, интимност. Всъщност обаче не по-малко важна е грижата за нашите уши. Те са пътят към едно от най-важните човешки сетива – слуха. Затова тяхната поддръжка е от изключително значение.
Прекаленото почистване или пък липсата на такова може да доведе до сериозни проблеми като възпаление, инфекция или гъбички. Ако ушната кал се натрупа и се втвърди, тя образува тапа, която запушва ухото. Ненавременно взети мерки могат да причинят дори загуба на слуха. Ето защо е от особено значение как и колко често почистваме тази толкова важна част от тялото ни.


Щит
Не много известен факт е, че ушната кал всъщност не е мръсотия, а щит. Нейната задача е да не допусне различните микроорганизми да навлязат, а да ги улови и с изтичането от ухото да ги изведе от средата. „Това е също като секрета в носа или белите дробове. Те събират причинителите и ги извеждат. Понякога обаче с клечките, които използваме за почистване, ние всъщност връщаме обратно част от тях”, разказва дерматологът д-р Иван Богданов.


Според различни статистики около 80% от случаите на наранено или спукано тъпанче са вследствие на неправилно почистване. Освен с клечка или пръст много хора бъркат в ушите си с най-различни предмети като ключове или моливи. Но по този начин може не само да замърсите ушния канал, а и да го нараните сериозно. Ето защо специалистите съветват за почистване на ушите да използваме единствено спрей, защото той втечнява ушната кал и тя изтича лесно. Това обаче не трябва да се прави прекалено често. Причината е, че когато премахваме жълтия секрет, тялото започва да произвежда все повече от него, за да възстанови количеството, което самото то определя като нормално. Затова най-добре е почистването да става не повече от веднъж седмично.


Профилактика
През останалото време ушната кал се самопочиства. Въпреки че тя винаги съществува в ухото, по-големите наслагвания обикновено се отмиват при редовно къпане. Все пак хигиенните навици изискват и човешка намеса. Веднъж на три месеца например можете да си правите домашна промивка. Има различни рецепти за тази цел.
Една от тях изисква да разтворите 1/4 чаена лъжичка сода за хляб в 2 супени лъжици топла вода. Изсипете течността в спринцовка или капкомер. Подложете си кърпа и легнете така, че едното ви ухо да е насочено към тавана. Капнете няколко капки в него и останете в същото положение за не повече от 10 минути. След това се обърнете на другата страна, така че обработеното ухо да е положено върху кърпата, за да може разтворът да изтече. Същото може да направите и с 1/2 чаена лъжичка зехтин. Тези рецепти са лесни, но и деликатни, затова ако не сте уверени, най-добре е да посетите специалист. Всъщност хубаво е поне веднъж годишно да се консултирате с лекар уши, нос, гърло. Защото най-добрата грижа за това „невидимо“ за нас място е именно профилактиката.