Едни страдат от хронично безсъние. При други то идва внезапно и ги мъчи с месеци, като се явява в различни варианти. Някои заспиват още преди носът им да е допрял възглавницата. След 4-5 часа обаче се събуждат и до сутринта се потят в леглото в мъки да заспят отново. А на следващия ден са като пребити. Други разумно изчакват по-късен час, лягат, стискат очи, броят овце ... и какъв ли не добитък, но сънят така и не идва.
Всичко слага отпечатък на съня. Ако през деня сме се скарали с любим човек, ако имаме тревоги с службата, работим до късно или ни мъчи нерешен проблем, естествено сънят ще дойде трудно. Особено ако вечер в леглото правим разбор на случилото се.  
Режимът е важен. Лягане в определен час и ставане също по разписание дори в събота и неделя, когато това не се налага. Добре е вечерята да е лека, да не пием алкохол и да приключим с яденето по-рано.


Другата алтернативна помощ е свързана с общото ни психично състояние. Трябва да намерим баланс – било с любим спорт,  разходки в парка, йога. Те помагат на тялото да се зареди с кислород и по-лесно да изхвърли негативните мисли.  
Независимо от модела на безсъние това е едно от най-неприятните и чести състояния, които ни карат да посегнем към лекарства. Повечето от тях са със странични действия, създават предпоставка за зависимост или пък след месец-два престават да действат. Затова преди медикаментите е разумно да пробваме с алтернативни методи.

ХОМЕОПАТИЯ

При трудно заспиване и превъзбуда ще помогне Coffea cruda 15 CH. Вземат се 5 зрънца преди лягане и често това е достатъчно.  Nux vomica 9 CH  помага при безсъние, когато се будите след един час и не можете да заспите до сутринта. Пет зрънца се смучат до стапяне в устата половин час преди лягане и при събуждане през нощта се вземат още 5 зрънца. Този хомеопатичен препарат е изключително полезен и , ако безсънието се държи на преяждане или неправилна комбинация на храни.  За хора с повърхностен, лек сън, които се будят и от движението на завесите в стаята, помага Opium 15 CH. Всяка вечер преди лягане да се смучат по 5 зрънца до трайно подобряване на съня.  Ако сутрин се будите уморен, а сънят е бил напрегнат и тревожен, пробвайте с  хомеопатичния препарат Lachesis mutus 15 CH. От него преди лягане се приемат по  5 зрънца.

Билки

За да се засили ефекта на билковите чаеве, те може да се комбинират с мляко и мед. Млякото значително подсилва ефекта на билката защото съдържа една аминокиселина, от която тялото произвежда хормона на съня - мелатонин. Другата ароматна добавка за сън е индийско орехче. Една щипка от него  превръща билковия чай в еликсир за сън.
МАТОЧИНА. В народната медицина е известна още като лимонче, защото мирише на лимон. Маточината съдържа богата палитра от етерични масла - цитронелал, цитронелол, цитрал и гераниол. Реласиращото й сънотворно действие се дължи на цитрала. Ароматната съставка е като тази на лимона. Тя също успокоява и затова се използва широко в ароматотерапията.
МЕНТА. Заедно с другите си лечебни ефекти, ароматната билка помага и за безпроблемно заспиване. Тя съдържа етерични масла и алкалоиди, които действат сънотворно.
ИГЛИКА. Билката , която познаваме по-скоро като ранно цъфтящо пролетно цвете, действа сънотворно. За приготвяне на чай се използват  и цветовете, и листата. Пие се топъл, преди сън.  

АРОМАТИ

ДЪХ НА ОКОСЕНА ЛИВАДА. Упойният дъх на сено идва от билката комунига. На нея се дължи сънотворният и успокояващ ефект, когато полегнем на полето. На Запад пълнят малки възглавнички – подобни  на тези с лавандула срещу молците. Когато в тях се сложат 100-2000 грама сушена комунига, ароматните възглавнички моментално викат съня. Другият вариант е да сварите чай от билката, който да пиете през целия ден.
ПОРТОКАЛОВО И ЛИМОНЕНО МАСЛО. Цитрусовите аромати успокояват и даряват сън. Можем да накапем 3- 5 капки портокалово или лимонено масло върху възглавницата.

Решението на д-р Бах


Капки, перли, спрей – Rescue Night е решението на д-р Бах. Комбинацията от цветни есенции, обогатена с ефекта на билия див кестен, бори нервното напрежение и стреса. Тя действа  директно върху човешката енергийна система и по този механизъм  влияе на психо-емоционално ниво, без да предизвиква зависимост. Затова  може да се ползва от бременни и деца и се отпуска без рецепта в аптеката. През деня цветният еликсир успокоява ума и подобрява концентрацията. Не успива, а подготвя за работа. Сънотворното му действие настъпва само, ако човек се отпусне и иска да спи.  
Откривател на тази терапия е английският лекар д-р Едуард Бах, живял в началото на XX век. Според него „болестта се причинява от неуспеха на физическото тяло да се държи в съответствие с желанията и копнежите на Душата”. Преведено на съвременния ни език, това означава, че болестите ни се дължат на психо-емоционален дисбаланс.