0

"КЕВР поднесе подарък на енергийните олигарси затова, че оставиха хората на тъмно и студено, като въпреки всичко реши увеличение на цената на тока с почти 9%. С бруталните си решения за шоково увеличение на цените на ток и газ, регулаторът съучаства в ограбването на българските граждани и бизнес, бранейки интересите на енергийните олигарси".

Това заявява в позиция лидерът на "ДПС-Ново начало".

"Този нечуван скандал и цинизъм доказва единствено, че са необходими решителни действия за защита на интересите и правата на хората и бизнеса и ние от ДПС-НОВО НАЧАЛО няма да се поколебаем да направим всичко необходимо за да се възстанови справедливостта", подчертава Пеевски.

"Затова на България й трябва ново начало и ние ще сме гаранта, че няма да се огънем пред корпоративни, олигархични или други зависимости, защото за нас е неотменима единствено отговорността към хората", заключава Пеевски.

НОВА ГОДИНА, НОВ КЪСМЕТ: Плащаме по-високи сметки през 2025 г.

Както се и очакваше, по-рано на закрито заседание Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) утвърди окончателно цените на електрическата енергия за бита, на преференциалните цени на електрическата енергия и премиите на производителите на комбинирано производство на електрическа и топлинна енергия и на премиите на производителите от възобновяеми източници, считано от 01.01.2025 г.

След отчитане на всички ценообразуващи елементи и прилагане на методиката за ценообразуване, Комисията утвърди средно увеличение на цената на електроенергията за битовите потребители с 8,42%.

За клиентите на „Електрохолд“ цената нараства с 8,36%, на ЕВН – с 8,39%, а за клиентите на „Енерго Про” - с 8.55%. В тези цени са включени и цените за мрежовите услуги.

Основната причина, която налага изменението на цените на електрическата енергия и премиите е значителното увеличение на прогнозната годишна пазарна цена за базов товар за периода 01.07.2024 г. – 30.06.2025 г. от 173,09 лв./MWh на 212,12 лв./MWh или с повече от 23%, което отразява постигнатата цена към 30.11.2024 г. и прогнозната за оставащия период до 30.06.2025г. Съгласно чл. 31а ал. 2 от ЗЕ, Комисията е задължена да измени определените премии за производителите на електроенергия от възобновяеми източници при съществено изменение (над 15%) между определената прогнозна пазарна цена за базов товар спрямо постигнатата и прогнозната такава за оставащия срок от ценовия период.

Повишението на цените на електрическата енергия за бита се дължи и на по-големите разходи на обществения доставчик поради увеличените количества електрическа енергия за регулирания пазар в размер на 927 000 MWh, значителна част от които ще бъдат осигурени от „ТЕЦ Марица изток 2“ ЕАД въз основа на заповед на министъра на енергетиката. Допълнителен фактор по отношение изменението на преференциалните цени на електрическата енергия и премиите на производителите от комбинирано производство на електрическа и топлинна енергия е необходимостта от актуализиране на цената на природния газ, която постигната и прогнозна за оставащия срок от периода е над 17% по висока от определената прогнозна цена в началото на ценовия период. Трябва да се отбележи, че цените на топлинната енергия остават непроменени.

Преди приемането на ценовото решение Комисията проведе на 18.12.2024 г. обществено обсъждане, на което бяха поканени всички заинтересовани страни.

Решението на КЕВР за цените от 1-ви януари 2025 г.ще бъде публикувано на интернет страницата на регулатора.

Цената на природния газ

Комисията за енергийно и водно регулиране утвърди и цената на природния газ за м. януари в размер на 81,94 лв./MWh, без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС. На тази цена „Булгаргаз“ ЕАД ще продава природен газ на крайните снабдители и на лица, на които е издадена лицензия за производство и пренос на топлинна енергия. Регулаторът утвърди цената след извършен анализ на внесените от „Булгаргаз“ ЕАД на 01.01.2025 г. актуални данни, формиращи цената на природния газ за месец януари.

В ценовия микс е включено цялото договорено количество азерски природен газ, доставян по интерконектора „България – Гърция“ (IGB), съгласно дългосрочния договор с Азербайджан. Тези количества имат важно значение за постигане на благоприятна цена на синьото гориво. „Булгаргаз“ е сключил два договора за доставка на втечнен природен газ (ВПГ) с търговци, след организиран търг при изисквания за минимална доставна цена и предложен начин на плащане. В ценовия микс за месеца са включени и количества от добив от ПГХ „Чирен“.

Независимо че утвърдената цена от 81,94 лв./MWh е по-висока спрямо цената за месец декември със 7.97%, тя е по-ниска от първоначално заявената от „Булгаргаз“ ЕАД и запазва конкурентност за българските бизнес и битови потребители на природен газ. В продължение на около две седмици индексът TTF намаля до цена дори малко под 40 евро/MWh, но днес той е висок, за което има причина и това е прекратяването на доставките на природен газ през Украйна за няколко източно европейски страни. Що се касае до България - няма никаква опасност за сигурността на доставките. Запълняемостта на подземното газово хранилище в Чирен към 30.12.2025г. е 73.74%, което е по-високо от средното за Европейския съюз (72.72 %).

В утвърдената цена на природния газ са включени компонента цена на природния газ на вход на газопреносните мрежи, компонента за дейността „обществена доставка“ по чл. 17, ал. 7 от НРЦПГ и компонента за компенсиране на разходи по чл. 11а, ал. 2 от НРЦПГ, покриваща разходите на „Булгаргаз“ ЕАД за съхранение на количества в газохранилището в „Чирен“, в изпълнение на задължения по Плана за действие при извънредни ситуации. С осигурените количества се покриват ангажиментите на обществения доставчик за месец януари към крайните снабдители и топлофикационните дружества, както и количествата по двустранните договори с индустриални клиенти.