- Госпожо Дамянова, как ще се отрази връщането на 20% ДДС върху хляба върху вашето производство и на бранша?
- Ние нямаме друг изход освен да увеличим цената на хляба.
НАТОЧИХА ТЕСЛАТА: Хлябът поскъпна!
ЧНГ: Сурвакат ни с по-скъп хляб, ток, вода и газ! (ОБЗОР)
ЧЕСТИТО: Изчезна хлябът от магазините!
- В едно ваше далечно интервю в началото на вашата кариера вие казвате, че няма да вдигате цените на хляба, дори ще ги намалите. Какво се промени оттогава досега?
- Ще ви кажа, борим се да оцелеем, но не мисля, че някой се интересува от нашите усилия. Знаете ли, че да осигурим хляба, който очакват от нас клиентите, по коледните празници се наложи да купуваме от наши колеги хлебопроизводители, за да изпълним договорите си, защото нямаше ток през тези дни. И да искаме, няма как да не вдигнем цената, защото сме изцяло на светло. При нас нещата са такива, каквито са. От плащането на данъците, на ДДС, на заплатите, върху които осигуряваме работниците си. Ние не можем да си позволим да прилагаме „хватки“, които други фурни използват. При нас да сме на светло, е принцип. Ние като голямо предприятие сме изложени на непрекъснати проверки.
- Това май си е традиция за бранша на хранителната индустрия, да бъдат проверявани тези, които са на светло, другите ги няма в списъка.
- Така е, при нас контролът е непрекъснат. За проверяващите е добре да влязат при такива като нас и след това да се отчетат или пък да има с какво да се похвалят. Затова ние не си позволяваме да пренебрегваме никакви изисквания.
Хлябът е свят за българина.
- Говорихте за спирането на тока в района на Троян ли?
- Да, но от това държавата не се интересува и какво коства на бизнеса, за да изпълни договорите си. Ние осигуряваме хляб за населени места в Северна България, чак до Русе. Имаме магазини и в София. И всички хора чакат, те не се интересуват от това дали в Троян има ток, или няма.
- Кажете за увеличението на ДДС, как ще се отрази това на хазната според вас?
- Очакванията за приходи няма да се сбъднат, защото масово колегите ще влязат в сивата икономика.
- Защо?
- Защото няма да могат да издържат.
- Тоест ще започнат да произвеждат хляб нелегално ли?
- Ами горе-долу това ще се случи. Тези, които не са регистрирани по ДДС, няма да могат да си върнат парите от хазната и те нямат абсолютно никаква сметка от това увеличение. За да оцелеят, те отново ще потънат в сивия сектор. Но си мисля, че на никого не му пука за бизнеса. Ние съществуваме благодарение на собствените си усилия. Но връщането на ДДС е един от проблемите.
- Кои са другите?
- Ние нямаме хора, които да работят. И ще става все по-лошо. Условията да внесеш работници, са тежки. Процедурата е бавна и мудна. От нашата фирма сме подали заявка за около десетина души, изпълнили сме всички изисквания, приготвихме огромен обем от документация. Но както се очертава, те ще дойдат чак през април.
- Госпожо Дамянова, нямате ли безработни в Троян, че да внасяте работна ръка от Азия?
- В Троян има още няколко големи заводи и фабрики. В някои от тях работниците пътуват дотук от други населени места, включително и от Плевен. Няма достатъчно хора, които да работят, българите заминаха за чужбина.
В нашия завод има техника, в която сме вложили милиони, но ние произвеждаме и тестени изделия и хлябове, които не могат да се приготвят от машини. Необходима е човешка ръка.
Стаменка Дамянова с носия в Троянския манастир с погача.
- Какъв хляб приготвяте освен масов?
- Освен масовия хляб ние имаме и такива продукти, които се приготвят с квас, със специални брашна. Те втасват по-дълго и се месят на ръка, няма как с машини.
- Щом произвеждате и такъв хляб, който е значително по-скъп, следователно има и клиенти за него?
- Да, има хора, които могат да си позволят да платят по-висока цена за качество, ние непрекъснато разширяваме артикулите си.
- Кажете, тези работници, които очаквате от Азия, вероятно са специалисти?
- Не, ще ги обучаваме от самото начало за всичко в професията. Не зная какви умения имат, но нямаме друг изход. Започват като напълно начинаещи.
- Какво им осигурявате освен заплати?
- Осигуряваме всичко – спане, храна, осигуровки, заплати, обучение.
Щанд с изкусителни сладкиши в един от магазините на хлебозавода
- Госпожо Дамянова, знаете ли, че вие май сте единствената, която от вашите колеги се съгласи да говори за проблема в бранша. От един голям завод в Южна България заявиха, че имат решение на Управителния съвет да не се коментира нищо.
- Аз не се учудвам, всички сме много притеснени от това, което става. Аз самата не разполагам с никакво време, предстои Нова година (Интервюто е взето на 30 декември б.а.). Работим денонощно, пътувам, дори отделих повече от предвиденото време да разговарям с вас. Не зная какво ще е поредното предизвикателство, което може да излезе и да блокира работата ни.
- Кажете с какви брашна работите?
- Ние работим само със селектирани брашна от Северна България.
- Тоест изцяло подкрепяте българските суровини.
- Разбира се, влезте в нашия сайт и ще видите какъв огромен набор от продукти имаме. Преди да изберем доставчик за нашите суровини, ние правим пробно замесване на съответния хляб или продукт и едва тогава решаваме дали да купуваме от тези суровини, или не. Нашите доставчици са изпитани във времето.
- Тоест, за да има вкусен хляб, е важно брашното. От това, което казвате, излиза, че в България се произвежда и качествено брашно?
- Качествата на брашната за нас са цел номер едно. А нашите български доставчици са изпитани и доказали се във времето.
- Коя е най-ценната награда за вас?
- Най-ценната награда е, когато в завода идват млади хора, идват и дават всичко от себе си. Също така невероятно е удоволствието да вкусиш току-що изпечения хляб, да усетиш аромата му. Тогава вечер се прибереш удовлетворен от труда си и от спомена за хората, които те гледат с добри очи.
- Кажете защо въпреки условията, които осигурявате и високото качество на продуктите, които произвеждате, все пак има текучество?
- Една от причините е голямата натовареност, работата на смени, а не всички са готови на това напрежение. Въпреки това ние правим всичко възможно да изпълним договорите си.
- Каква е формулата за качествен хляб?
- Качествени и истински продукти, добра техника и технологии, много работа и всеотдайност, непрекъснато обновяване и много любов към това, което правиш.
- Кажете колко вида хляб и закуски произвеждате?
- Произвеждаме 38 вида хляб, включително и специални видове. Имаме модерна поточна линия, финансирана със собствени средства, в която са вложени над 1,1 млн. лв. Машините за производство са френски, холандски и италиански. Капацитетът на линията е 2400 хляба на час. През 2013 г. открихме нов цех за закуски с напълно обновено помещение, оборудвано със съвременна техника за закуски. В момента произвеждаме над 40 вида. Имаме козунаци с различни видове пълнежи.
- Вие май сте една от любимките на кметицата на Троян - госпожа Донка Михайлова. Тя пише суперлативи за хлебозавода и самата вас.
- Благодаря, ние правим всичко възможно да популяризираме Троян навсякъде. Първите сме, които вградихме знака на Троян в графичното оформление на нашите опаковки, и така правим реклама на целия град и район.
- Коя е последната награда, която ви зарадва най-много?
- Нашият хляб „Самунь с квас“ получи златен медал на международното изложение за храни в Интер Експо център в София през ноември тази есен. Това е заслужено признание за целия ни екип.
- Ще разкажете ли накратко какви продукти произвеждате?
- Те са толкова много. Особено интересни са специалните ни хлябове, които правим включително и от лимец, с различни видове семена, имаме и детски серии, както вече казах и с квас. Приготвяме по поръчка и различни видове погачи, пити. Те могат да се доставят във всеки един наш магазин, независимо в коя част на страната е.
Имаме и огромна листа със сладкиши, включително малки банички с вишни, нежни кремове, козунаци, дори предлагаме и ръчен дубайски шоколад, който е само с 1 лв. по-скъп от вносния, фабрично производство.
Това е тя
Стаменка Дамянова е изпълнителен директор на „Хлебопроизводство и сладкарство“ ЕООД – Троян, от 2009 г.
Завършила е Стопанска академия „Димитър Ценов“ в Свищов
Бакалавърска степен „Счетоводство и контрол“, магистърска „Счетоводство и одит на нестопански предприятия“
Хлебозаводът е най-авторитетният производител на хляб в района, но доставя продукти и в цяла Северна България
Започва работа в хлебозавода като заместник главен счетоводител през 2006 г., след това като главен счетоводител
Стаменка Дамянова има и медицинско образование и 10 г. стаж като санитарен инспектор в РИОКОЗ-Ловеч
Светлана Трифоновска