У личните ремонти в 19 от общо 24-те столични района са забатачени през миналата година. Това стана ясно от отговора на кмета Йорданка Фандъкова на питане на общинския съветник Карлос Контрера за усвоените средства за ремонти в София.

Уличните ремонти в 19 от общо 24-те столични района са забатачени през миналата година. Това стана ясно от отговора на кмета Йорданка Фандъкова на питане на общинския съветник Карлос Контрера за усвоените средства за ремонти в София.

„Към настоящия момент липсва каквато и да е отчетност от кметовете на райони за обектите, които са ремонтирани с тези средства, обема на възложените и изпълнени дейности, квадратурите, изразходваните средства, както и данни от последващия контрол, а именно трайност на настилките“, аргументира питането си Контрера.

От предоставената справка от столичния кмет става ясно, че

само в пет района са успели да осъществят

предвидените ремонти и са усвоили парите, отпуснати от бюджета. Отличниците са „Банкя“, където за ремонт на улици са отишли всичките отпуснати 223 691 лв., „Възраждане“ – 372 259 лв., „Връбница“ – 353 522 лв., „Изгрев“ – 210 491 лв., и „Подуяне“ – 520 415 лева.

Предвиденият бюджет за текуща поддръжка и ремонт на улици и тротоари за всички 24 столични района в столицата за миналата година е бил 10 129 927 млн. лева, но усвоените и отчетени пари са малко над 1/3 от сумата - 3 850,5 млн. лв. Това означава, че не са извършени ремонти за над 6,2 млн. лв. и предоставените пари не са усвоени.

Най-голяма сума е била предвидена за „Панчарево“ - близо 900 000 лева. Към края на септември 2021 г. обаче от там са отчели, че не е похарчена и стотинка от предоставените им средства за кърпене на улици. Същата е ситуацията и в още четири столични района - „Красно село“, „Младост“, „Овча купел“ и „Слатина“, стана ясно още от писмения отговор на Фандъкова, разгледан на днешното заседание на Столичния общински съвет. На него

съветниците сескараха за ползите на солните стаи

и дали такава трябва да се изгради в столично ДКЦ. Според независимия общински съветник Борис Бонев солните стаи имат спорен здравен ефект и науката не е единодушна за лечебните ползи от тях. „При проучването, което направих, не намерих доказателства, че подобна солна зала ще има положително влияние върху хората, които я посещават“, каза Бонев. Той упрекна вносителите на предложението д-р Антон Койчев, д-р Веселин Милев и зам.-кметът по финанси и здравеопазване Дончо Барбалов, че не са представили аргументирана, научнообоснована информация, за да вземат съветниците информирано решение.

Грети Стефанова от ДБ пък заяви, че няма да подкрепи докладната, защото "няма по-подходящо място за разпространение на коронавирус, от солна стая в ДКЦ, където има преобладаващо болни хора". Независимият общински съветник Методи Лалов от своя страна посочи, че е подкрепил доклада в комисия, но след това размислил, защото според него се гони комерсиална цел, а не толкова здравна.
В крайна сметка общинарите решиха солна стая да бъде изградена за първи път в ДКЦ XXII. Предвидените средства са в размер на 20 хил. лв. и са изцяло осигурени от ДКЦ-то.