0

11 жени са с усложнения след инжектиране на ботулинов токсин в лицето, а част от тях са хоспитализирани в болница „Пирогов“. Установено е, че те са жертва на една и съща козметичка - Арина Осипова, която открили през Instagram. Разследващите вече работят с 25-годишната жена, поставила ботокса на пострадалите. Тя е дала сведения в ГДНП.

В „Интервюто в Новините на NOVA” директорът на Изпълнителна агенция „Медицински надзор“ Иванка Динева потвърди, че самоличността на козметичката е установена и са ѝ снети обяснения. „Установихме кога е кацнала в България и я открихме. Приключено е доброволното изземване на лекарствения продукт, поставен на пострадалите жени. Установили сме откъде и какъв е. Той не е закупен в България и не е внесен по законов ред. Става дума за познат медикамент. Целта ни е да пресечем лошите практики и да не се допускат още такива инциденти. Процедурите на въпросната козметичка са извършвани в София, регистрирана е като практика на юридическо лице. Дамата не е лекар, няма законово право да извършва естетични манипулации“, обясни Динева. И апелира пациентите и лекарите да бъдат по-бдителни и да сезират ИАМН при съмнения за нередности при извършване на манипулации.

Според нея предстои да бъде установено дали местожителството на някои от пострадалите пациентки е Перник или това е мястото на провеждане на някои от процедурите.

Междувременно, разследващите вече работят с 25-годишната Арина Осипова, поставила ботокса на пострадалите жени, научи NOVA. Тя е дала сведения в ГД „Национална полиция” и към момента не е задържана. По случая текат обиски на различни адреси.

В социалните мрежи тя се рекламирала като Д-р Гудз, обясняват потърпевшите. В интервю отпреди няколко месеца Осипова разказва, че е дошла в България преди няколко години.

На този фон, няколко институции започват спешни проверки по случая. Прокуратурата, МВР и Министерството на здравеопазването ще установяват всички пострадали, както и какъв точно е бил ботулиновият токсин, използван при процедурите. Четири от пострадалите жени все още са в „Пирогов”, като състоянието на една от тях остава тежко.

Деница Каймаканова е ходила на процедури последно миналата година. „Около 4-5 месеца се чувствах все едно някой е стъпил на челото ми. Специалистът е Гудз, поне с такъв псевдоним е в Instagram, иначе се казва Арина Осипова. Мисля, че не е лекар, но се представя за такъв”, обясни пострадалата.  

Прокуратурата и МВР се самосезираха по случаите на жени, пострадали след ботокс!

Това не е истинското име на представящата се за лекар Арина Осипова. В интервю, с което разполага само NOVA, разказва за себе си: „Майка ми се омъжва за българин през 2016 година. Преместих се с нея, защото тогава бях на 16 г. В България завърших последните си класове от училище - 11-и и 12-и”.

Осипова твърди, че е завършила висшето си образование в Санкт Петербург - в Първи държавен медицински университет. NOVA се свърза с учебното заведение, но от администрацията не успяха да потвърдят в рамките на днешния ден, че са имали студент със същото име.

И днес помещенията, за които се знае, че в тях са извършвани манипулации от въпросната жена, остават затворени. Закрити вече са и каналите на Осипова в интернет. Част от тях са с променени имена и скрито съдържание, други са изтрити.

Жертва на процедурата разкри пред „Телеграф“: Рускинята Арина ни сложи ботокса!

Докато разследването ще се занимава с изясняването на случая, лекарите в „Пирогов” продължават с опитите да излекуват настанените жени. „Едната от тях е в по-тежко състояние, с гълтателни тежки нарушения, които налагат поставянето на назогастрална сонда, но е стабилна към момента”, обясни началникът на Клиниката по нервни болести в „Пирогов” доц. Мария Димитрова.

Засега не е ясно какъв точно препарат е използван при естетичните интервенции. „Възможно е тяхното състояние да се дължи и на веществото, и на начина, по който то е поставено. Обикновено реакции след поставяне на ботулинов токсин имаме или от предозиране, или от некачествен продукт”, уточни доц. Димитрова.

От Българския лекарски съюз съветват преди да се пристъпи към избор на клиника или студио за красота, да се провери през сайта им дали лицето има медицинско образование.