0

492-ма висококвалифицирани специалисти са получили разрешение за работа у нас по режима “Синя карта“. Това става ясно от отговора, който дава социалният министър Борислав Гуцанов на въпрос на депутата Мартин Димитров, сочи проверка на „Телеграф“.

Мартин Димитров пита дали имат ефект промените в нормативната уредба, след като режимът на пребиваване и достъп до трудовия ни пазар е бил значително облекчен и подобрен.  

Миграция 

Разрешението за продължително пребиваване и работен тип „Синя карта на ЕС“ у нас е предоставено от края на юни до 31 декември 2024 г. по данни на дирекция „Миграция“. Получилите разрешение са предимно от Руската федерация, Украйна, Турция, Индия, Куба, Беларус, Египет и Израел, уточнява Борислав Гуцанов. 

Беларус

Гражданите на Русия са водещи при получаване на разрешение за работа у нас за 2023 г. според данните на дирекцията. За цялата година общо 955 граждани на трети страни са получили “Синя карта“, но издадените положителни становища от Агенция по заетостта са 1195.

ДО ПОСЛЕДЕН ДЪХ: Мизерия върна 180 000 пенсионери на работа

Най-голям брой разрешения са издадени на граждани на Русия – 486, следват Беларус – 79, Турция – 79, Украйна – 52, Куба – 44, Индия – 36, Сърбия – 15, Тунис – 14, Филипини – 11 и др. 

Според министъра обаче привличането на висококвалифицирани работници от трети страни и задържането им на българския пазар на труда зависи от  улесняването на достъпа до законодателни мерки, но и от инициативата на българските работодатели да създават работни места с условия на труд, конкурентни на държавите в ЕС. 

Сладкари 

За миналата година над 15 хил. души са влезли да работят у нас по искане на работодателите от трети страни според БНР. Най-много са Киргизстан, Узбекистан, Турция, Непал и др. Любопитно е да се научи, че хората от Узбекистан са най-предпочитани в земеделието и животновъдството, докато от Непал наемат в почистващи фирми. Шеф готвачи и сладкари влизат от Анталия в последните няколко години и започват работа директно в петзвездни хотели на българското море. 

Последните данни от Агенция по заетостта сочат, че 177 833 българи търсят работа, а обявените свободни места са за малко над 7 хил. души, сочи проверка на „Телеграф“.