0

Б ългарският баскетболист Александър Везенков и съотборниците му от Олимпиакос загубиха от испанския Барселона със 74:84 (18:20, 20:25, 18:17, 18:19) в спора за третото място във финалната четворка на Евролигата за мъже в сръбската столица Белград.

Гръцкият тим завърши на четвъртото място в тазгодишното издание на турнира, повтаряйки постижението си от 2009-а. Отборът на Барселона за последно пък бе ставал трети през 2014-а.

Александър Везенков отново бе титуляр, изигра добър мач, бе най-резултатен за Олипиакос в двубоя и завърши с "дабъл-дабъл" от 20 точки и 11 борби за 32 минути на терена, предаде кореспондентът на БТА в Белград.

Гръцкият тим стартира по-пасивно и изостана с 2:10 след четири минути, но се доближи до 2 точки при 13:15 в осмата минута. Барселона остана водещ в резултата и при 20:18 в края на първата четвърт, а Александър Везенков вече бе реализирал 5 точки и 3 борби за Олимпиакос.

С кош на Шакил Маккисик в средата на втората част съставът от Пирея изравни за 28:28, а Костас Слукас вкара един наказателен удар за 31:30 при първото повеждане за Олимпиакос в срещата. До края на полувремето Барселона имаше преимущество и на почивката резултатът бе 45:38 за каталунците.

Пак състезателите на старши треньора Шарунас Ясикевичус започнаха по-добре в началото на второто полувреме и вдигнаха разликата до 15 точки при 57:42 в средата на третата четвърт. Олимпиакос обаче намали до 54:62 след 8 поредни точки на Везенков, а малко по-късно Костас Слукас направи резултата 54:62 преди последните 10 минути.

Баскетболистите, водени от старши треньора Йоргос Барцокас, намалиха пасива си до 4 точки при 60:64 в първите минути на последната част. Барселона запази водачеството, но със забивка на Маккисик 4 минути и половина преди края на мача разликата падна до 3 точки при 65:68. Никола Миротич и Кори Хигинс отбелязаха за преднина от 9 точки на Барселона при 75:66 и до финала не изпуснаха лидерството.

Многобройните фенове на Олимпиакос отново подкрепяха горещо отбора си в "Щарк Арена", като по-специално бе отношението към един от лидерите на тима Йоргос Принтезис, който ще прекрати кариерата си в края на сезона.

Испанският Реал Мадрид и турският Анадолу Ефес ще определят от 20.00 часа българско време носителя на трофея в баскетболната Евролига за 2022 година.