0

Petr Horálek изпраща тази снимка от Oravska Lesna, Словакия:

Тази година празнуването на Нова година се случи в  ясно небе. Само минути след началото на фойерверките в небето се появи полярно сияние. Какво страхотно начало на годината!“

Реално щом се е виждало от Словакия е имали и над България!

Освен с фойерверки и заря, новогодишната нощ я изпратихме и с геомагнитна буря и дори възможни слаби полярни сияния видими от България. Нощта срещу втори януари 2025г. е възможно отново да се видят слаби сияния. Причината за очакваната геомагнитна буря е слънчево изригване от клас X1 на 29 декември 2024г. Изригването беше съпроводено с изхвърляне на коронална маса (CME), от Слънцето, като прогнозите бяха, че въпросната буря ще е от G2. Причината за очакваната геомагнитна буря от клас G3 е по-голямо изхвърляне на CME и последвалото второ по-слабо изригване, съобщи MeteoBalkans.

Какво представлява геомагнитната буря? 
Геомагнитните бури представляват големи и резки смущения в стойностите на Земното магнитно поле, причинени от взаимодействието му със слънчевия вятър. Когато се наблюдава изригване от някоя от активните области на Слънцето, в междупланетното пространство се отделя поток от плазма, който се изстрелва със скорост между 600 и 900 км. в секунда. Обикновено около два дни са необходими на този поток да достигне Земята. Заредени частици успяват да проникнат през полярните области и да предизвикат образуването на мощни токови системи около екватора и полярните кръгове.

Как да се предпазим?+
При геомагнитни бури лекарите съветват да се спазва режим на хранене с плодове и зеленчуци, без животински мазнини. Доста помага и пиенето на повече вода. Прекарайте няколко часа навън, но и не прекалявайте с разходките.

Не е препоръчителна консумацията на тежка храна, както и продължително застояване в затворени помещения без чист въздух.