Д ен без жертви на пътя. 120 балона с хелий, вплетени като цифрата 0, полетяха в небето от двора на пловдивско училище.

Нели Колева


Полиция нахлу в мола, за да разкаже на малчуганите там за тази нелека и отговорна професия. Нова инициатива на пловдивската дирекция, насочена към грижата за човешкия живот и околните, свързана със засаждане на дръвчета с посланието „Да пазим живота и да създаваме живот!”. „Не на гонките и дрифта в града!” и не на последно място акцията, при която на 8 март миналата година полицаи, вместо да пишат фишове на дамите зад волана, им подаряваха цвете. Акция, която ще продължи и тази година на 8 март. Това са само много малка част от инициативите, подети лично от директора на пловдивската полиция, старши комисар Йордан Рогачев.
Приоритети
Децата и възрастните хора, отварянето на пловдивската дирекция към гражданите са част от приоритетите на шефа на дирекцията на МВР в Пловдив. Друг негов приоритет е решаване на „големите проблеми на малките хора”. Не отказва да приеме хора, да поговори с тях, да реши поставения проблем и да набележи мерки това да не се случва отново. Полицаят, който отвори полицията към хората – така го описват подчинените му. Човек, за когото семейството и децата са на първо място. И който е на мнение, че зад строгостта на закона може да има и добрина. Затова и неслучайно в последната над една година полицията в Пловдив влиза в добрите новини на националните медии с множеството си акции, насочени към подобряване на средата на живот и осигуряване на спокойствието на жителите в областта.
Лично
„Има много причини, поради които човек трябва да посади дърво – в двора, на улицата, в парка. Освен че се чувстваш удовлетворен, с постъпката си поставяш основата на една малка вечност”, казва старши комисарят. Само преди дни в квартал „Прослав” той засади две дръвчета, с което постави символичното начало на новата инициатива, насочена към грижата за човешкия живот и околните. В инициативата се предвижда всеки месец след изнесен урок по пътна безопасност възпитаници от различни учебни заведения да засадят дръвчета с посланието „Да пазим живота и да създаваме живот!”. Важно уточнение в тази добра новина е нещо, което допреди него не е правено в полицията в Пловдив. Рогачев се ангажира лично да купува и дарява дръвчето, което децата ще засаждат с полицейския служител.


Пилот
Нова акция „Не на дрифта и гонките в града” стартира в началото на седмицата. Полицията привлече като съмишленик в нея млад, но доказал се автомобилен пилот - Костадин Патриков, с подкрепата си отправя личен призив към младите хора да оставят адреналина за пистата. Снимки с посланието ще стоят на два билборда и два лед екрана. Преминаващите по булевардите ще ги виждат и ще им напомнят на младите хора за обещанието, което си дават с органите на реда – да мислят първо за опазването на живота”, разказва директорът на МВР - Пловдив. По думите му именно уроците по пътна безопасност са един добър пример за подрастващите. „Кампанията изисква лична ангажираност и мотивация извън строго професионалните ангажименти. Но няма по-ценно от това да спечелиш интереса на дете, което да се почувства уверено и сигурно, научавайки правилата по безопасност или просто да реши, че иска в бъдеще да бъде пътен полицай”, смята Рогачев. Той пояснява, че всеки ден има добри примери, свързани с работата на служители. Някои от тях са свързани с отказан подкуп от пари, златно кюлче, както и с оказване на първа помощ на хора в нужда. Преди време например шофьорка е изпаднала в хипогликемичен шок, докато кара, но е имала късмет наблизо да има полицейски патрул, който й е помогнал.
Родители
„Основна цел е да продължаваме да правим пловдивска област спокойна за живеене и работа, с ниско ниво на престъпност и да повишаваме доверието на хората към нас”, споделя старши комисарят. Именно благодарение на него родителите на малки ученици са спокойни сутрин, когато ги водят на училище. Пред школата стана традиция да има полицейска кола, като униформените следят за реда, организацията и спокойствието. А по време на първото затваряне на страната миналата пролет заради COVID епидемията Рогачев успя да приложи непопулярни решения безпроблемно. Ограничителните мерки тогава не се приемаха еднозначно от хората, но все пак благодарение на него ситуацията бе овладяна и балансът не бе нарушен.
„Животът и работата ни наложиха едно различно изпитание. Динамичната и трудна обстановка ни предизвика да проявим креативност, мобилност и гъвкавост, но като човек на реда и ръководител аз умея да поемам отговорност за взетите решения”, е категоричен той. Категоричен е и за друго – че служителите на реда ще бъдат винаги там, където тяхното присъствие е най-необходимо. А от години е повече от необходимо внимание към самотните хора по селата.
Лекарства
Една от кампаниите, подета от служители на РУ Карлово, е за разнасяне на лекарства и стоки от първа необходимост по време на извънредното положение миналата пролет до възрастните хора в близките села. Инспекторите по райони имат грижата да се срещат с възрастните хора и да обръщат внимание на проблемите им, а така също и да бъдат предотвратявани нападения над самотно живеещите пенсионери.
„Със засилено полицейско присъствие в областта пловдивската полиция гарантира сигурността на живеещите в малките населени места, отдалечени от големия град. Изпълнението на тази задача изисква целенасочена и активна работа, полицейско присъствие и непрекъснат контакт с местните хора, с кметове и кметските наместници. Ефективно присъствие, наблюдение, както и контрол върху криминалния контингент цели да осигури спокойствие и бърза реакция в момент на необходимост”, коментира Рогачев.
Всички тези инициативи не препятстват и традиционната работа на полицията в Пловдив. Само в последната година на територията на областта бяха разбити три големи фабрики за производство на цигари без бандерол. Акциите срещу нередовните шофьори на пътя и за предотвратяване разпространението на дрога, също станаха всекидневни за униформените в града.