Н а 23 май пътнически самолет на авиокомпания „Райънеър”, изпълняващ полет от Атина до Вилнюс, бе принуден да кацне на летището в Минск, след като беларуските власти го прехванаха с изтребител „Миг-29”.

Стефан Цончев


Поводът бе, че на борда уж имало бомба. След приземяването обаче бяха арестувани 26-годишният Роман Протасевич, бивш главен редактор на информационния канал Nexta, и 23-годишната му приятелка София Сапега. Безпрецедентната операция срещу транзитно преминаващия пътнически самолет и задържането на двамата пасажери предизвика огромно възмущение сред международната общност. На срещата на върха в Брюксел европейските лидери дори взеха решение да се затвори въздушното пространство на ЕС за авиолиниите на Беларус, както и да бъде отрязан достъпът им до летищата на общността.
Символ
Но кой е този млад мъж, заради когото режимът на Александър Лукашенко извърши подобна дръзка операция, която бе заклеймена като „държавно отвличане” и „въздушно пиратство”? Както изтъкна Би Би Си, Протасевич, който навърши 26 г. на 5 май, е един от символите на миналогодишните протести в Беларус срещу опорочените президентски избори в страната. На тях Лукашенко, който е начело на бившата съветска република от 1994 г., бе преизбран със съмнително мнозинство и след множество сигнали за манипулации на вота.
Черен списък
В профила на Протасевич в Туитър е написано „Първият в историята журналист терорист”. Това е леко пресилено, но е истина. Протасевич е и първият гражданин в историята на Беларус, който е вписан в официалния списък на лицата, които може да бъдат съпричастни към терористична дейност. Роман не просто произхожда от семейството на военен, баща му е отговарял за идеологическото възпитание на личния състав. Той е бил старши преподавател в катедрата по идеологическата работа на военната академия на Беларус. Но с идеологическото възпитание на сина му нещо не е тръгнало както трябва. Роман Протасевич участвал в протестни акции срещу Лукашенко още от началото на миналото десетилетие, когато бил ученик. За първата му акция бил „отчислен” от лицея към Националния технически университет и той се върнал в обикновено училище. Роман постъпил във факултета по журналистика на Беларуския държавен университет, но и оттам го „отчислили”.


Кариера
Протасевич започнал да работи на свободна практика за няколко независими медии. Паралелно с това той пишел новини за канал в платформата „Телеграм”, който създал заедно с още един доскорошен ученик – Степан Путило. Този информационен канал бил наречен Nexta (на беларуски език това означава „някой”). Отначало той бил страничен продукт, основният бил едноименният им канал в Ютюб. Младежите планирали да публикуват там своя музика. Първият успех на информационния им канал станал, че Nexta пръв публикувал новината за това, че в Могильовска област бил намерен застрелян инспектор от КАТ. Тогава аудиторията му се увеличила от около 40 000 на 90 000 души. През пролетта на 2020 г., когато в Беларус нараснаха протестните настроения, каналът започнал да става все по-популярен. А през август, след президентските избори, читателите на Nexta за няколко дни нараснали от 300 000 до 1,8 млн. души. По популярност този канал в „Телеграм” отстъпваше само на електронното издание TUT.by – главната независима медия в страната, която се четяла от 62% от населението на Беларус.
Популярност
Каналът Nexta-live оперативно публикуваше снимки, видеозаписи и новини от местата, където ставали най-сериозните стълкновения на протестиращите с милицията и военните. Негови кореспонденти бяха самите граждани. В интервю за Би Би Си, дадено през август 2020 г., Протасевич заяви, че по каналите за обратна връзка редакцията получавала стотици съобщения в час. В онези дни четиримата й сътрудници работели по 20 часа в денонощие.
Не може да се каже, че Nexta е най-точната и обективна медия в Беларус, изтъкна Би Би Си. Редакцията често публикуваше непроверена информация (например за това, че в Беларус са навлезли руски спецчасти – реакцията на тази новина бе огромна, но тя се оказа невярна). Каналът не криеше симпатиите си към протестиращите и неприязънта си към Лукашенко и служителите от силовите му структури. Създателят на Nexta заяви в интервю, че се занимава с контрапропаганда – в отговор на пропагандата на властите. Но именно този подход се оказа близък на самите участници в акциите.
Обвинения
В началото на протестите нито един член на редакцията на Nexta вече не живееше в Беларус. Още след завършването на средното училище Путило замина да учи в полски университет. Протасевич отиде в Полша в края на 2019 г., а през януари 2020 г. поиска политическо убежище на основание на това, че го преследват силовите структури. Той за малко предвари събитията: през 2018 г. наистина срещу него заведоха наказателно дело за оскърбление на президента. Поводът бе, че един от клиповете на Nexta в Ютюб бе озаглавен „Лукашерлок”. При проверката обаче не бе установено оскърбление в тази дума.
Властите започнаха да преследват истински Протасевич след началото на масовите протести. Самият той каза в интервюто си за Би Би Си, че срещу него са заведени „пет или шест” наказателни дела и той не помни точно по кои параграфи. Официално е известно, че Протасевич бе обвинен по три параграфа от Наказателния кодекс на Беларус през ноември 2020 г. Вменяват му организиране на масови безредици, грубо нарушаване на обществения ред и разпалване на социална вражда. Първото обвинение е най-сериозно, то предвижда наказание до 15 г. затвор. Освен това КГБ на Беларус (страната запази названието на тайната си служба от съветско време – б.р.) включи Протасевич и Путило в списъка на лицата, които може да са замесени в терористична дейност. За тероризъм в Беларус се полага смъртно наказание, но официално такова обвинение срещу Роман не е повдигнато.
Инкриминиране
Двамата журналисти бяха обявени за международно издирване. Беларус поиска от Полша те да й бъдат предадени, но полските власти дори не отговориха на това искане. Тъй като се опасяваше да не го отвлекат, Протасевич често сменяше местоживеенето си и спазваше и други мерки за сигурност – стараеше се да не ходи сам по улиците, не излизаше от дома си в тъмната част на денонощието.
Беларуските власти не могат да блокират каналите в „Телеграм”, затова през есента на 2020 г. съдът обяви Nexta за екстремистки сайт. За екстремистка бе призната дори и символиката му – бяла буква „N” на черен фон. Това означава, че всеки гражданин на страната, който препредаде съобщение на Nexta, може да бъде подложен на административно и наказателно преследване.
През август 2020 г. родителите на Протасевич се преселиха да живеят при него. Това стана, след като на 4 май същата година Лукашенко подписа указ за лишаване от воински звания на тези „силовици”, които подкрепяли протестите. Сред тях бе и Дмитрий Протасевич – подполковник от запаса, дългогодишен участник в парадите на 9 май, награден с медал за 29-годишна безупречна служба.
Разправа
В края на м.г. Роман Протасевич се премести във Вилнюс. В своя акаунт в Туитър той показа подаръка, който му направили колегите. Това била бутилка с алкохолна напитка с надпис „На терориста от подрастващото поколение екстремисти”. От Вилнюс Роман и приятелката му – руската гражданка София Сапега, която е студентка в Европейския хуманитарен университет, отлетели за Атина. На 16 май Протасевич снимал водачката на беларуската опозиция Светлана Тихановская, която се срещнала с гръцките власти. Седмица по-късно Роман и София отлетяха за Вилнюс с фаталния полет на „Райънеър”. На атинското летище до журналиста се приближил съмнителен мъж, който говорел на руски и се опитал да му снима документите.
След като бяха задържани в Минск, Протасевич и Сапега бяха принудени да направят „самопризнания” в разпространени от властите видеозаписи. Бащата на Роман заяви, че от клипа се вижда, че носът на сина му е счупен. Не е ясно каква ще бъде съдбата на младежа, когото диктаторът Лукашенко смята за свой враг №1. Самият Роман заяви в самолета преди принудителното кацане в Минск, че го заплашва смъртна присъда.