В секи пети у нас е беден. Хората, живеещи в лишения, нарастват до 21,7% от населението, сочат данните на Националния статистически институт за 2024 г.. Това съобщава в своя анализ Зорница Славова от Института за пазарна икономика.
Основните характеристики на бедността са безработицата, ниското образование, по-високият брой на децата в домакинството, по-напредналата възраст, етносът.
Рискът от изпадане в бедност се изразява и в конкретни лишения за домакинствата. НСИ измерва ограниченията чрез 13 показателя за материални и социални лишения, сред които възможността за спестяване, почивка, поддържане на дома, покупка за жилище, автомобил, дрехи и обувки.
Показатели
През 2024 г. около 46% от домакинствата – или близо 3 млн. души – не могат да посрещнат неочаквани финансови разходи като неотложен ремонт на жилището или колата, внезапно заболяване, подмяна на пералня или хладилник и други. Над 41% пък не могат да си позволят едноседмична почивка извън дома, над 39% – подмяна на стара мебелировка, а 19% – поддържане на нормална температура в жилището си. Всеки пети от хората над 16 г. се затруднява със закупуването на дрехи и обувки и няма дори и малка сума пари за лични нужди.
През 2024 г. 16,6% от населението живее в тежки материални и социални лишения – има ограничения в поне 7 от 13-те показателя. Спрямо 2023 г. това е с 1,4 процентни пункта по-малко.
Деца
Материалните лишения при децата също намаляват през 2024 г., но остават сравнително високи. НСИ оценява ограниченията при децата също по 13 показателя. Най-голяма част от децата – 23%, са лишени от почивка извън дома, 21% нямат екипировка за игри навън (колело, ролери, кънки и др.), а 19% не могат да участват в редовни занимания с плуване, свирене на музикален инструмент и други. Всяко десето дете няма нови дрехи, два чифта обувки, едно дневно хранене, включващо месо, или възможност за чествания на специални случаи (рождени и имени дни). Близо 7% от децата нямат подходящо място за учене и писане на домашни, а 14% нямат подходящи за възрастта книги (без учебници и учебни помагала).
Приблизително 10 пъти по-малък е делът на децата в риск от бедност, чиито родители са висшисти в сравнение с този при децата на хората с начално или без образование.
