П резидентът Румен Радев предложи на 51-вото Народно събрание да се произведе национален референдум с въпрос „Съгласни ли сте България да въведе единната европейска валута „евро“ през 2026 г.?“ на основание чл. 10, ал. 1, т. 2 от Закона за пряко участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление. Това съобщиха от прессекретариата на президентството. 

ПРЕМИЕР СРЕЩУ ПРЕЗИДЕНТ: Желязков призова държавния глава да оттегли искането за референдум!

Предложението и мотивите към него, които бяха подписани днес от държавния глава, са внесени в деловодството на парламента.  

Като президент съм убеден, че въвеждането на единната европейска валута може и трябва да стане с убедителен национален консенсус, с вътрешна убеденост на хората, а не с пренебрежително незачитане на тяхната воля. Всеки български гражданин има право да се произнесе относно своите пари и благосъстояние, се посочва в предложението за референдум, цитирано в прессъобщението. 

"Националната валута – един от символите на държавността, е неделима и важна част от националната сигурност и националния суверенитет. Съгласно чл. 1, ал. 3 от Конституцията на Република България, никоя част от народа, политическа партия или друга организация, държавна институция или отделна личност не може да си присвоява осъществяването на народния суверенитет. Затова в сегашната ситуация на липса на достатъчна яснота за готовността за смяната на националната парична единица, при очерталото се разминаване между обществените нагласи и институциите, следва да се изпълнява волята на народа като суверен. Тази воля следва да се установи чрез произвеждане на национален референдум", пише още в мотивите.

В предложението на президента се посочва, че референдумът ще бъде тест за демократичността на 51-вото Народно събрание и ще покаже кой приема принципите на демокрацията и кой отказва на българите правото да определят своето бъдеще. 

Референдумът ще бъде оздравителен за българската демокрация. Той ще даде думата на хората и ще позволи да се чуят всички аргументи. Ще даде възможност на политическата класа да възстанови диалога с избирателите и да се бори за тяхното доверие. Доверие, което загуби през последните години, гласят още мотивите на държавния глава. В текста е посочено, че всенародното допитване ще върне към урните хиляди избиратели. Българската демокрация има критична нужда от този прилив на легитимност.

Не на последно място референдумът, независимо от резултата му, ще допринесе за изработване на национален консенсус по темата за готовността за въвеждане на еврото и ще предотврати последствията от решения, взети без подкрепата на мнозинството от българските граждани, гласят още мотивите. В предложението е записано, че такъв референдум няма да бъде прецедент. И други държави членки на Европейския съюз вече са произвеждали всенародни допитвания за въвеждането на еврото. Редица държави, приети в ЕС преди България и със значително по-добри икономически показатели, продължават да запазват своята национална валута до постигане на обществен консенсус, пише още в мотивите. 

Предложението е внесено в деловодството на парламента в 15:08 ч., посочиха от пресцентъра на Народното събрание (НС).  

Според правилника за работа на парламента председателят на НС разпределя законопроектите и другите предложения, внесени в Народното събрание, между неговите комисии според техния предмет и организира веднъж месечно координационна среща с председателите на постоянните комисии. Преди два дни председателят на НС Наталия Киселова допусна, че след като бъде внесено предложението, то вероятно ще се отнася до компетентността на поне две комисии - комисията по бюджети финанси и комисията по конституционни и правни въпроси.

*Източник: БТА