Хирурзи от Университетската болница „Света Екатерина“ трансплантираха сърце на 31 – годишен мъж, съобщи директорът на лечебното заведение проф. Генчо Начев, който е ръководил екипа, осъществил сложната операция.

Пациентът е бил с тежка форма на сърдечна недостатъчност, затова в продължение на години е живял с изкуствено сърце.

То представлява машина, която се носи постоянно извън тялото, а електроди в гръдната област подават импулси.

Сложността при такива пациенти е, че в периода на чакане, докато са били на изкуствено сърце, в повечето случаи се появяват съпътстващи заболявания, поясниха лекари. По тази причина са редки случаите на успешна трансплантация, след като човек е живял дълго време с машина.

Трансплантацията е направена в първите часове на 25 февруари. Малко след полунощ в неделя в болницата била получена информация, че във Военно-медицинска академия има подходящ донор на сърце.

Екипът се сформирал за минути и подготвил за работа. Въпреки обилните снеговалежи и влошено пътна обстановка, пациентът бил докаран в болницата и транснплантиран.

Донорът е 41-годишна жена с руптурирала мозъчна аневризма и в мозъчна смърт.

В 3 часа през нощта започна сърдечната трансплантация, при която изкуственото сърце е заменено с новото донорско сърце. В 9 ч. сутринта пациентът вече бе изведен от операционната и няколко часа след това дишаше самостоятелно и контактуваше с лекарите.

Това е деветият пациент, на когото е извършена успешна сърдечна трансплантация след предварително имплантирано изкуствено сърце през последните няколко години.

37 пациенти чакат към момента сърце от донор, съобщиха от Изпълнителната агенция по трансплантации. в регистъра за бъбрецзи са 995, за черен дроб – 49, за бял дроб – 12 и за панкреас – 11.

Към 8 февруари 2 790 лица са изразили писмено несъгласие органите им да бъдат дарени на нуждаещги се, ако изпаднат в мозъчна смърт. Несъгласнието си те са вписали в здравноосигурителните си книжки.