0

С ветовната програма по прехраната на ООН ще намали почти наполовина размера на хранителните дажби за бежанците заради продоволствената криза, съобщи агенция Блумбърг.

На официалния сайт на ЕС, в отговор на световната продоволствена криза, пише, че в контекста на повишаващите се цени на суровините в световен мащаб войната на Русия в Украйна и действията за подкопаване на способността на Украйна да изнася своите хранително-вкусови продукти задълбочават световната продоволствена криза. Недостигът на храни се превръща във все по-голяма грижа за милиони хора, по-специално в Африка и Азия и особено в държавите, които са вече засегнати от глад. Покачващите се цени на храните влияят на възможностите на хората да купуват храни и увеличават още повече натиска върху домакинствата с ниски доходи, включително в ЕС. Продоволствената сигурност и ценовата достъпност на храните са основен приоритет за ЕС и неговите държави членки. На извънредното заседание на Европейския съвет през май 2022 г. лидерите от ЕС категорично осъдиха действията на Русия в Украйна и призоваха за повече и по-експедитивни усилия за справяне със световната продоволствена криза.

Иначе изпълнителният директор на програмата по прехраната на ООН Дейвид Бизли заяви: „Принудени сме да вземем напълно отчаяно решение и да съкратим хранителните дажби за бежанците, които разчитат на нас за своето оцеляване”.

По оценка на ООН, от намаляването на дажбите най-силно ще бъдат засегнати бежанците в Етиопия, Кения, Южен Судан и Уганда.

Войната в Украйна и предприетите в отговор на нахлуването санкции от страна на САЩ и ЕС срещу Русия доведоха до нарушаване в доставките на зърно, което засилва риска от продоволствена криза в редица държави по света.

От началото на годината цената на пшеницата и царевицата се увеличи съществено.

По време на заседание на Съвета за сигурност на ООН в края на май беше отбелязано, че запасите от пшеница в света ще стигнат само за 10 седмици, а ситуацията е по-сложна, отколкото по време на кризата 2007-2008 г.