Д иетите, свързани с бъбречни заболявания, имат за цел да допълнят терапията за по-бързо възстановяване, щадене на бъбречната функция и предотвратяване настъпването на евентуални усложнения.
За разлика от диетите с цел отслабване, при тези с лечебна цел е от значение стриктно спазване на препоръките и следене на някои кръвни показатели, чиито стойности отразяват настъпили промени в бъбречната функция, пише puls.bg.
Възпаление
Бъбреците, наред с потните жлези и белите дробове, са основни звена в поддържане на водно-електролитния баланс на организма. При заболяване на бъбреците и в зависимост от неговата фаза на развитие е намалена функцията за регулиране на водно-солевата хомеостаза.
Гломерулонефритът представлява възпаление на бъбреците и по-конкретно на техните основни функционални единици – гломерулите. Докато голяма част от острите форми с подходяща терапия са напълно лечими, то хроничните са една от причините за настъпване на бъбречна недостатъчност и подлагане на пациентите на диализа.
При гломерулонефрит се препоръчва значително редуциране на дневния прием на сол. Причината е, че излишните количества натрий задържат вода в организма и стават причина за появата на отоци, които при гломерулонефрит са един от основните симптоми на заболяването. Нужно е и при приготвянето на самата храна да бъде редуцирано количеството на добавената сол.
Фосфор
Високо съдържание на добавена сол има в туршиите, сиренето, соевия сос, различни колбаси, снаксове, чипс и други. Що се отнася до консумацията на вода, също не трябва да се прекалява. При нормална функция на бъбреците дневното препоръчително количество вода се изчислява, като се умножат килограмите телесна маса по 30 мл. Но при бъбречни заболявания има значение количеството на отделената урина за определяне на водния дневен прием. Бъбреците отговарят за регулацията на фосфор и изхвърляне на излишните количества от организма.
При нарушена бъбречна функция е възможно увеличаване на фосфорното съдържание в кръвта – хиперфосфатемия. Назначава се диета, бедна на фосфор – препоръчва се ограничаване консумацията на сирене, някои видове ядки - слънчогледови семки, бразилски орех, тиквено семе, морски дарове, соеви храни и други.
Белтъчини
В острата фаза на гломерулонефритите се налага ограничаване консумацията на богати на белтъчини храни. За осигуряване на оптимални енергийни нужди се повишава приемът на въглехидрати – пълнозърнест хляб, ориз, картофи. С богато съдържание на белтъци са месото, млечните продукти, бобовите култури (боб, леща, фасул), морски дарове и други.
Бъбреците са отговорни за поддържане на определено ниво на калий в организма. Повишеното му количество при бъбречно заболяване говори за намаленото му извеждане от организма. Препоръчва се ограничаване на някои храни, които са с богато съдържание на калий – банани, авокадо, някои сушени плодове (стафиди, кайсии, сини сливи), гъби, спанак и други.
Апетит
При авансирали (напреднали) заболявания на бъбреците е често наблюдавано намаляване на апетита. В тези случаи се препоръчва храненето да бъде неколкократно – 5 или 6 пъти дневно на малки порции. Често след започване на диализа се отчита повишаване на апетита.
При пациенти, при които се започва диализно лечение, е необходимо повишаване приема на белтъци. При бъбречно-каменната болест (уролитиаза) диетата също има значение. При склонност към образуване на уратни камъни се дават препоръки за намаляване консумацията на месо за сметка на храна с растителен произход. Ограничават се гъбите и бобовите култури от менюто. Алкохолът (по-конкретно неговите разпадни продукти) дразни пикочните пътища и има отношение към формирането на оксалатни камъни. С подобни на алкохола свойства са черният чай, кофеинът, какаото и спанакът.
Във всички случаи, преди да предприемете лечение или диета, задължително се консултирайте с лекар.