Зрението е най-ценното от всички човешки сетива.
80% от информацията за заобикалящия ни свят получаваме именно чрез очите си. Ето защо от изключително значение е да се грижим за тях и да ги пазим. В същото време обаче има много заболявания, които са способни да причинят необратимо увреждане на зрението. Диабетната ретинопатия, макулната дегенерация и катарактата са част от заплахите за нашите очи. Глаукомата обаче е заболяването, което е на второ място в света по причина за слепота. Ето защо във връзка със Световния ден на зрението, който отбелязваме на 10 октомври, ще поговорим малко повече именно за глаукомата. Наши събеседници са офталмологът доц. Наталия Петкова и председателят на Пациентска организация „Глаукома” Георги Димитров. Специално за „Здравен Телеграф” той предостави своята книга „Не залязвай, слънце”, посветена на пациентите с глаукома, в нея е събрана най-важната информация за това заболяване.
Незабелязано
Тихият крадец на зрение. Така наричаме глаукомата, защото често тя идва незабелязано и бавно прогресира, докато оптичният нерв не е вече необратимо увреден. „Въпреки тихото протичане на заболяването, пациентите могат да изпитат някои от следните симптоми, като замъглено виждане, поява на цветни кръгове около светлинни източници, интензивна болка в окото, гадене и повръщане, зачервяване на очите, главоболие, поява на „слепи петна”, постепенна загуба на периферно (странично) зрение. Ако имате такива симптоми, препоръчително е веднага да се консултирате с очен специалист”, пише в книгата Георги Димитров.
Данни
Според данните болните от глаукома в България са над 87 000 души. „Световната статистика показва, че 2% от населението над 40-годишна възраст страда от глаукома”, обяснява доц. Наталия Петкова. По думите й обаче това заболяване може да започне на всяка възраст и да засегне дори бебета и малки деца. „Детската глаукома най-често се проявява до 1 година след раждането, но е възможно да се случи и по-късно. 1 на 10-18 хиляди новородени има това заболяване. В най-ранна възраст то е изключително рядко и протича с типична симптоматика – сълзене на очите, светобоязън и т.н. В по-късна възраст обаче може да протече и без никакви симптоми”, казва още доц. Петкова.
Цел
Около 50% от всички глаукомно болни остават недиагностицирани. „Поставянето на диагнозата не е трудно, стига човек да бъде прегледан навреме и да се направят всички необходими изследвания. Ние правим Световни седмици на глаукомата именно с тази цел. По време на тях провеждаме информационни кампании и безплатни прегледи. Това, което забелязвам е, че хората са по-запознати със заболяването и рисковете от него. За съжаление обаче нараства и броят на пациентите с глаукома. Това е така по цял свят и основната причина е застаряването на населението”, обяснява доц. Наталия Петкова. Тя е категорична, че хората, които са най-уязвими, трябва да обръщат най-сериозно внимание на редовната профилактика. Това са хора, които имат близки роднини с глаукома, както и такива над 40 г. Те трябва ежегодно да правят преглед при офталмолог, за да може „тихият крадец” да бъде хванат навреме. Същото важи и за хората над 60 години, дори и ако нямат наследствена предразположеност. За поставянето на диагнозата е необходимо да бъде измерено вътреочното налягане (ВОН), както и роговичната дебелина. При по-дебела роговица се отчита фалшиво по-високо вътреочно налягане, а при по-тънка роговица, фалшиво по-ниско.
Лечението спасява от слепота
Редовни очни прегледи. Глаукомата е заболяване без значими симптоми – до 40% от зрението ви може да бъде загубено, преди да започнете да го забелязвате. Поради тази причина редовните очни прегледи при вашия офталмолог са изключително важни. С подходящо лечение повечето хора с глаукома няма да загубят зрението си. Все пак, приблизително 25% от глаукомно болните пациенти не приемат назначената им терапия и почти 50% от пациентите спират назначеното им лечение изцяло 6 месеца след неговото назначаване – поведение, което след време може да доведе до загуба на зрението.
Да се избягва
• Приемът на много течности, както и изпиването на много течност наведнъж;
• Продължително натоварване на очите;
• Шофиране през нощта – за избягване на инциденти;
• Продължителен престой в по-тъмно помещение;
• Тютюнопушене и прием на големи количества алкохол;
• Прекомерна консумация на напитки, съдържащи кофеин (кафе, чай);
• Заместване на изписаната терапия с диети, упражнения, билки и т.н.
• Продължителни слънчеви бани, горещи вани, сауни и всички ситуации, в които тялото ви може да прегрее;
• При системен прием на лекарства по повод хронично заболяване, обърнете внимание дали в листовката е упоменато противопоказание за приемане при налична глаукома.