К ризата в Гранична полиция от предишни години е преодоляна – рекорден брой кандидати, 2600, са се борили за 400 свободни места.
Първата партида, преминали през цедката, започват своето обучение в понеделник, 12 май, в центъра в Пазарджик, като то ще приключи през ноември. Този месец предстои обявяването и на още един, нов конкурс, за още 400 места.
Тези данни бяха съобщени на форума „Как да спрем трафика на мигранти“, организиран от евродепутата Елена Йончева в София. По този повод бившият вътрешен министър и настоящ депутат от „ДПС-Ново начало“ Калин Стоянов се похвали, че във времето се е доказало колко правилен е бил кадровият му подход.
Едно от първите му назначения като министър беше това на Антон Златанов като шеф на Гранична полиция, като понастоящем той е титуляр на поста, а не временно изпълняващ. Въпреки някои критики от жълтопаветни представители Златанов доказа своя професионализъм. „Днес за едно място в Гранична полиция се борят 6 човека“, похвали колегата си Калин Стоянов.
„Променихме начина на охрана на държавната граница. В резултат на всички взети мерки има 70% спад на хората, идващи от трети страни. Пътят на мигрантите се промени“, отбеляза още бившият МВР шеф. Според Калин Стоянов нелегалната миграция не е проблем само на Европа, а и на света.
По думите му трябва да се търсят причините за нелегалната миграция и да се работи за решаване на проблемите в страните по произход – военни конфликти, социални и икономически проблеми.
„В момента в България показахме, че можем да бъдем сигурен и предвидим партньор“, каза Калин Стоянов.
Комуникация
Той отбеляза значението на тясната комуникация между службите за сигурност в борбата с трафика на мигранти както на национално, така и на европейско ниво. Също така посочи, че организаторите на трафика са хора от държавите по произход на мигрантите и много често не се намират в Европа. Това затруднява противодействието на най-високо ниво. „Важен момент е всеки ден да се знае колко човека има върнати в страните по произход“, каза Стоянов. Връщайки ги там, откъдето са дошли, се упражнява и превенция, защото те осъзнават, че губят пари.
Ламарина
Най-тежката граница е българо-турската, разказа шефът на Гранична полиция. В момента по цялото й протежение от 271 км няма компрометирани участъци. За да се усложни още повече, в долната част се поставя плътна ламарина. Всички камери и сензори работят, увери Антон Златанов. До края на 2026 г. амбицията е да има 100% умна граница, като на 2/3 тази цел вече е осъществена.
Въпреки успехите директорът на главна дирекция „Гранична полиция“ призна, че редовно му се налага да влиза в обяснителен режим, тъй като в социалните мрежи се разпространява дезинформация – стари видеоклипове с преминаващи на тълпи мигранти се представят за нещо, което се случва и в момента.
Всеки ден дежурните екипи обследват границите и ако установят срезове някъде, веднага докладват и на място се изпращат хора, които да ремонтират временното възпрепятстващо съоръжение, както наричат оградата. Най-трудната местност за патрулиране е Странджа, разказа Антон Златанов. Когато поел поста, вместо 55 имало само 7 автомобила, подходящи за преминаване през чукарите. Благодарение на доброто планиране и усвоени пари от еврофондовете високопроходимите автомобили вече са 510, като първата партида от тях е дошла на 9 май миналата година.
99% от мигрантите в центровете у нас не си признават, че са жертва на трафик, коментира Мариана Тошева, председател на Държавна агенция за бежанците към Министерски съвет. Тя сподели, че за последните 30 години, откакто работи агенцията, близо 90% от всички лица, подали молба за закрила, са хора, които са ползвали каналите за нелегален трафик.
„Практиката показа, че вдигането на стени вътре в Европа не върши работа“, коментира и евродепутатът Емил Радев, също участник във форума.
12 ОПГ на фокус през 2024 г.
През миналата година общо 12 организирани престъпни групи (ОПГ) са били на фокус от страна на оперативно-издирвателните служби и са били неутрализирани, съобщи Антон Златанов. Някои от тези мрежи са международни и в тях често има граждани от трети страни.
За каналджийство са задържани 385 лица. 15% от мигрантите използват източноевропейския маршрут, който включва България, каза още Златанов.
