- Д-р Николова, какво върлува в момента?
- Няма нещо, което да не върлува. Остатъкът от летните вирози с повръщане, с разстройство и с температура, застъпиха се и есенно-зимните, които са вече типично респираторни с кашлица и болка в гърлото. Много единични случаи на грип, малко повече ковид, респираторните. Всичко има като на един хубав предколеден базар, няма нещо, което да го няма.
- Всичко ли опира до лечение с антибиотик или може да се противодейства с други медикаменти?
- Вирусните инфекции не се лекуват с антибиотик, защото вирусът не е податлив на такава терапия. С антибиотична терапия се лекуват само бактериите, те са чувствителни на нея и заради това, когато инфекцията е вирусна, е абсолютно безсмислено да прилагаме такава терапия. Това само засилва съществуващата и без това доста изразена антибиотична резистентност, което ще доведе до необходимостта да се измислят нови, защото тези, с които разполагаме, ще станат неефективни по отношение на бактериите, които ще се научат да живеят с тях.
- Стига ли се до пневмонии?
- Към този момент са все още малко. Имаме единични случаи на хора, които доста са неглижирали състоянието си. Поради тази причина са стояли 10-15 дни болни вкъщи, тогава вече са с по-изразена симптоматика и по-напреднали усложнения.
- Казахте, че има и грип?
- Единични са случаите на грип. Ваксините по националната програма на Министерството на здравеопазването за борба със сезонния грип почти приключиха в кабинетите. Имахме списъци с желаещите. Знаете, че не всички подлежащи могат да бъдат обхванати, поради факта, че не се закупуват количества за всички пациенти на и над 65 години. Поради тази причина ние имахме едни бройки, които свършиха още през октомври, когато ги и получихме. В аптеките също се изчерпаха. Добре е тези, които могат да се ваксинират, да го направят. Тук-там има останали количества при някои от общопрактикуващите лекари, нека се поинтересуват. Най-добрата защита е ваксинопрофилактиката.
- Ваксинираните по-леко ли карат грипа?
- Нямам пациенти, които да са се ваксинирали и да са се разболели. Един от моите пациенти, който от 5-6 години се ваксинира срещу грип, работи като охрана в общинска детска градина и казва, че всички се натръшкват, само той не е, защото е ваксиниран.
- Как протича при неваксинираните?
- Той още не е дошъл. Той ще дойде след Коледа, като мине и Нова година, обикновено грипът е в началото на януари. Тогава са грипните вълни и ще видим колко тежко ще протичат. Ако не броим коронавируса, най-голямата пандемия е испанската треска – грипът, който е довел до изключително висока смъртност. После епидемията с птичи грип. Ще видим какво ще бъде, като дойде януари.
- Задават се празници, очаквате ли да има преяли, препили и натровили се?
- Обикновено ние свързваме празниците с това да седнем на масата и да хапнем и пийнем повече. Това точно не е празникът. Той е да се събере човек със семейството си и да внимаваме какви количества и колко изяждаме и най-вече колко изпиваме. Комбинацията на тежки пикантни храни, полети с обилно количество алкохол, дава негативен ефект и може да си развалим празника, когато направим алкохолна интоксикация и се наложи да се лекуваме, вместо да празнуваме.
- Успяхте ли да научите повече за неизвестната болест в Конго, от която починаха 140 души за две седмици?
- За тази вирусна инфекция очакваме по-големи подробности. С вирусите е така. Когато срещнат податлив организъм, с който имунната защита не може да се справи с инфекцията, те се развиват сравнително бързо, а при някои с усложнение. При вирозите, както в случая е при грипа, е най-добре да сме ваксинирани. Когато няма ваксина, срещаме вируса в чист вид и се осланяме на това, че имаме добра имунна защита. За да имаме такава, се връщаме към хигиенно-диетичния режим - как се храним, колко пушим, колко проветряваме помещенията, колко спортуваме, колко се разхождаме, колко плодове и зеленчуци ядем, колко проветряваме. Това са все неща, които не взимаме в предвид, защото ние обичаме, когато се приберем от работа, да включим устройствата, да гледаме нещо забавно, в това време да хапваме и да пийваме, а когато гледаме и нашето внимание не е ангажирано с храната, тогава не усещаме момента, в който сме сити, за да станем от масата, преяждаме повечко. След това лягаме, заспиваме, което води до покачване на килограмите и така се завърта един порочен кръг.
- Т.е. винаги трябва да оставаме по няколко часа след хранене преди лягане, така ли?
- Винаги казваме, че вечерята трябва да бъде около 18,30-19 часа, най-късно 19,30 ч. По това време все още не сме се прибрали, прибираме се малко по-късно, ядем бързи храни, които са и по-калорични. Ядем бързо, гледаме нещо и почти веднага човек ляга на дивана, а не след дълго заспива. Това води до абдоминално затлъстяване, изключително вредно човек да бъде пълен от типа на ябълката, а не от типа на крушата. Тези хора, които са със затлъстяване тип ябълка са с голяма коремна обиколка и мастните клетки в абдомена са и хормонално активни. Тези хора са склонни да имат смутен глюкозен толеранс, а хората със смутен глюкозен толеранс не се справят добре с инфекциите. По наши наблюдения по време на ковид именно хората с наднормено тегло бяха с по-висока смъртност.
- Какво е по-различното при тип круша?
- Напълняването е в областта на дупето. Тази мастна тъкан не е хормонално активна. Тя няма тези ефекти на тази, която е в абдомена. Смята се, че тези жени са неподатливи, така както другите на остеопорозата.
- В момента има ли бум на коксаки вирус в детските градини?
- Има, да. Той е по-типичен за детските колективи. Родители са я кръстили петата шарка заради специфичните обриви, които се получават около устата, по дланите на ръцете и по ходилата. Обривът е много характерен и заболяването не може да се сбърка. Понякога го наблюдаваме и при някои от родителите. Както при всяка вироза не може да се лекува с антибиотик, даваме медикаменти, които стимулират имунната защита, която да се справи с настъпилата вирусна инфекция.
- Колко време продължава лечението?
- За всеки човек е различно. Зависи от това как е моментното състояние, дали има други заболявания, дали наскоро е боледувал. В медицината 2 и 2 не е 4. При един човек тази инфекция може да бъде бързопреходна, за 2-3 дни, друг може да изкара цяла седмица. Затова няма унифицирана терапия – това, което сме дали на съседката от третия етаж, може да не помогне въобще на съседката от четвъртия етаж.
- Ковид започна ли да отслабва?
- Има ковид. В момента вече има и с положителни проби за грип. Има един момент, в който се наблюдават двете инфекции паралелно. При някои от пациентите могат да бъдат и в един пациент, може да има едновременно заразяване. Ще започнат да се увеличават положителните проби за грип. Още е рано да говорим за грипна епидемия, тя обикновено идва в началото на януари.
- Когато ковид и грип са заедно, има ли по-голяма опасност за пациентите?
- Не. Важното е човекът да не започва веднага антибиотик. Някой път хората прилагат и по два антибиотика едновременно. Случи ми се да дойде жена, която по повод на болка в гърлото беше изпила антибиотичен медикамент, към който се оказа, че е алергична. Пациентът беше направил много тежка реакция под формата на булозни образувания по ръцете. Пациентите не бива да се самолекуват с такива медикаменти. Логично е да вземе нещо – капки за носа, да вземе за смучене, но в никакъв случай да не прибягваме до медикаменти, за които се изисква лекарско предписание. При мен дойде един баща, който поиска да му дам антибиотик профилактично на съпругата и детето му. Няма такава профилактика. Ние лесно посягаме към тези медикаменти, а това води до изразена антибиотична резистентност, която трайно се увеличава, от друга страна, натоварваме организма с медикамент, който към този момент не ни е необходим.
- При червено гърло и дращене какво да направим?
- Хората могат да вземат нещо за смучене, да вземат медикамент, който има антисептично действие. Те ще облекчат болката. Могат да вземат имуностимулатор, който да им препоръча техният личен лекар. Не е необходимо, когато човек кихне два пъти, веднага да тича при лекаря. Може да сложи едни солени капки и да вземе нещо за смучене. Не е необходимо да се преминава към сериозна терапия в този момент.
- Отшумя ли коклюшът?
- Интересното е, че тази седмица има възрастен мъж, на около 45 г., който даде положителна проба за коклюш. Слава богу, двете му деца са ваксинирани и за тях сме спокойни. Затова казваме, че е много важно да се провежда ваксинопрофилактика, за да няма взривове от такива заболявания, от които едно време са умирали деца. В популацията намаляват случаите на коклюш. Това говори, че лекарите сме си свършили добре работата, защото подлежащите деца са били обхванати и когато срещнат заболяването, не се разболяват.
- Докъде стигна идеята да се ваксинират и момчетата срещу HPV?
- Това е предложение, което направиха от Националното сдружение на общопрактикуващите лекари, HPVкоалицията също. HPV вирусът не е полово неутрален, той обхваща и двата пола. Той може да зарази както жените, така и мъжете. 8 от 10 човека срещат вируса през живота си и една част от тях се разболяват от рак, който се причинява от вируса. Тази инфекция се предава по полов път. Тези двама души трябва да бъдат защитени по един и същи начин. HPV вирусът не причинява само рак на маточната шийка, но и рак на пениса, на вулвата и на ануса. Редно е да бъдат обхванати момчетата и да се разшири обхватът на програмата на здравното министерство, да бъдат обхванати не само от 10-14 години, а от 10- до 16-годишна възраст. Да има също така възможност за догонваща ваксинация, защото има деца, при които родителите поради различни страхове и причини не са пожелали да ги ваксинират, но те, ставайки на 18, да имат възможност да се ваксинират. Тези ваксини, когато ги поставим на 14 години, слагаме не 2, а три дози, но имаме и схема за поставяне при по-големи и е добре да бъдат обхванати. Ако говорим за рака на маточната шийка – всеки ден губим по две жени само от това заболяване. Има научни доказателства и се говори, че HPV вирусът има отношение към рака на белия дроб и брадавиците. Тази инфекция е безсимптомна, няма сърбеж, течение, болка. Човек разбира за нея, докато не се развие някой от видовете рак.
Когато имаме ваксина и не я поставяме, за мен това е престъпно нехайство, а вирусът обхваща и покосява младите хора. На мен ми се иска да предложим, когато родител отказва поставянето на точно тази ваксина да попълни отказ, декларирайки че е наясно от какво лишава детето си. Това също е отговорност.
- Може ли да се пренесе на плода?
- При раждане от заразена майка се получава контаминиране на дихателната система, с едни брадавичести образувания, които трудно се повлияват. Тя е рискова по отношение на плода. Самият той няма как да се зарази, защото заразяването става по полов път, но контаминирането в този случай става инхалаторно и засяга белодробната система. Когато бебето преминава по родовите пътища то може да инхалира вируса и да зарази неговата дихателна система.
- Има ли лечение за бебето?
- Много малко са вирусите, за които имаме специфична терапия. За съжаление за HPV нямаме специфична терапия. Такава имаме само за грипа. Затова единствената защита остава ваксинацията. Никога не е късно човек да се ваксинира. В момента предлагаме при цитонамазка, която се прави, за да се търсят промени в шийката на матката, да се включи и изследване за HPV вируса. Може би тогава обществото ще види огромните мащаби на проблема и огромния брой на хората, които са носители на този вирус, като голяма част от тях не знаят за това.
Това е тя:
Родена е в Петрич
През 1986 г. завършва ВМИ-София
Има специалност по вътрешни болести, специалност по обща медицина, магистратура по здравен мениджмънт и управление на здравеопазването
Член е на Алианса за борба с HPV
Отличена е с почетен знак от президента на Република България
Награда за общопрактикуващ лекар на годината за 2018 г.
През 2022 година получава медицински Оскар за работа с пациенти
Владимир Христовски