0

С тарите поверия, описани в книгите от едно време, гласят, че трябва да се пазим от чужди пари, търкалящи се по улицата.

„Монетите не трябва да се вдигат, тъй като металът и желязото са способни да поглъщат енергията, особено негативната, на притежателя си, гласи твърдението. Позитивната енергия прави монетата нещо като талисман, който никой няма да остави да се въргаля по улицата, тъй като тя носи късмет. Но ако върху монетата са стоварени всички оплаквания, гняв и мъка на собственика й и такава е оставена на улицата, този, който ще вдигне тази осиротяла стотинка, ще стане собственик на още проблеми“. Това са смятали едно време, макар и да има обратното твърдение, че пари на пътя трябва да се вземат и вдигнат, за да му върви на човек.

Бижу

„Нашите предци винаги са приписвали свръхестествени свойства на благородните метали. Такива се използват активно от вещици срещу всякакви магии и уроки. Най-често бижута може да се намерят оставени без надзор да лежат някъде на кръстопът - вярва се, че в пресечната точка на улиците има специална сила. Годежен пръстен в този контекст например може да бъде оставен от някого, за да се отърве от проблеми в личния си живот. Не е хубаво също и да се опитвате да премерите бижу, принадлежащо даже и на ваш приятел, защото украшението може да сподели паметта си с вас и при вас също могат да възникнат проблеми в живота“. Така пише в старите писания, а кой и как ще им вярва, си е друг въпрос.

Игли

„Старите баби са казвали, че ако се намерят някъде игли или карфици, е на лош късмет. Защото такива предмети целенасочено са заредени с отрицателна енергия. Най-често ги подхвърлят на съперниците си завистливи жени, но също така и случайно на улицата може да бъде намерен такъв късмет. Така че е по-добре да го заобиколите отстрани и в никакъв случай да не го докосвате нито с дрехите, нито с ръцете си, вярват бабите. Вземете го с един парцал и го хвърлете в огъня заедно с него“ - пише във вехтите книги.

И накрая: „Случва се магия да се прави и с ключ. Той ще бъде сам-самичък, ще лежи във вода и ще чака някой да го вземе и да отвори, така да се каже, ковчежето с несгодите“.

Древните разваляли черни магии със златен берил

Древните египтяни са вярвали, че златният берил разваля черни магии.

Те са казвали, че в благородните камъни се крие кондензираната сила на Земята. Смятали, че късчетата минерали са им изпратени от боговете, за да могат хората да се изправят силни срещу превратностите на живота. На особена почит по поречието на великата река Нил бил златният берил. Египтяните вярвали, че камъкът притежава защитни сили. Всеки по-заможен войник носел такъв, отивайки в битка. Управляващата класа също имала амулети от берил, защото се смятало още, че този камък помага в словесните двубои, изостря интелекта, лекува мързела и надарява притежателя си с добро разположение на духа. Обикновените хора също носели изделия от берил, защото вярвали, че връща любовта и страстта в брака.

По-късно в средните векове берилът бил носен като талисман от художници и скулптори. Смятало се, че силата в него изостряла креативността, гонила умората, разгаряла духа вътре в твореца и не на последно място – увеличавала интелигентността. Също така камъкът предпазвал собственика си по време на далечни пътувания и му помагал при проучвания и философски изследвания.

Пръстени с берил са носени от Леонардо да Винчи, Рафаел, Рубенс и Бенвенуто Челини и др., твърдят изследователи. Открай време благородният камък се използвал и за лечение не само на черни магии, а и на болести, дори на ревматизъм.

Много преди това гърците и римляните го използвали, за да лекуват хора, имащи проблеми с черния дроб, очни болести и импотентност. Мощно лекарство срещу астма била водата, в която са престояли цяла нощ берили. Особено силен бил ефектът, ако през нощта имало пълнолуние.

Според Авицена берилът помага при лечение на катаракта и проказа. Златният берил се ползва и като противоотрова. Стрива се на прах и се пие два пъти на ден, казвал лечителят. Той е мощно средство за разваляне на черна магия. Ако прахът от камъка се смеси с мълчана вода, може да развали всяко зловредно заклинание.

В миналото златният берил се е ползвал и като лек срещу гинекологични заболявания. Той има благотворно въздействие върху зрението. През XV и XVI век някои от стъклата на очилата са изработвани от шлифовани берили. Смята се, че немската дума за очила (Brilen) идва от берил (Beryl). Камъкът се носел също и в златен пръстен на показалеца. Жените следвало да го поставят на лявата ръка, а мъжете – на дясната.