0

Е вропейският съюз ще преустанови санкциите срещу банковия, енергийния и транспортния сектор на Сирия, съобщиха дипломати, за да подпомогнат възстановяването на страната след свалянето на Башар Асад.

Новите лидери на Сирия настояват Западът да облекчи санкциите срещу страната, наложени срещу режима на Асад по време на гражданската война.

Но Европа и другите сили не са склонни да предприемат стъпки, преди новите управляващи в Дамаск, ръководени от ислямисти, да дадат ясни сигнали, че имат сериозни намерения да осъществят всеобхватен преход.

Стъпката, която се очаква да получи зелена светлина на срещата на външните министри на ЕС в Брюксел, е официален ход, след като миналия месец блокът постигна предварително споразумение за спиране на санкциите в ключови области.

Дипломатите заявиха, че санкциите могат да бъдат наложени отново, ако новите лидери на Сирия нарушат обещанията си да зачитат правата на малцинствата и да вървят към демокрация.

Организацията на обединените нации заяви, че при сегашните темпове на растеж на Сирия ще са ѝ необходими повече от 50 години, за да се върне на икономическото си ниво отпреди избухването на опустошителната гражданска война.

Голяма част от инфраструктурата на Сирия беше разрушена, а икономиката на страната - опустошена от годините на международна изолация, след като репресиите на Асад срещу опозицията през 2011 г. предизвикаха гражданската война.

ЕС и други международни сили се борят за влияние в Сирия след свалянето на Асад, който беше подкрепян от Русия и Иран, предаде  БГНЕС.