Марияна Николаева е победителка във втория сезон на риалитото „Ясновидци“, участник в редица международни формати и състезания за феномени по цял свят. С Варненската Ванга, както я наричат феновете на екстрасензориката, предприемаме фантастично футурологично пътешествие по оста на времето в опит да прозрем утрешния ден в този луд и непредвидим свят*. Предлагаме ви втората част от разговора ни с феноменалната дама.
- Стара ваша прогноза е, че страната ни рано или късно ще приеме еврото, ама това нещо все не се случва. Както е тръгнало, може пък да се сбъдне догодина?
- (Смее се.) Така е, от поне пет години си го говорим това, като че да стои в бъдещето на България. Продължавам да твърдя, че ще стане въпреки някои настроения в обществото срещу еврото. То няма да дойде утре, ще има някакъв преходен период, в който ще има и левове и евро по магазините.
- На везната има както минуси, така и плюсове от влизането ни в еврозоната. Какво всъщност ще се случи, след като прекрачим прага й, ще дойде ли финансовият апокалипсис, както плашат някои икономисти и анализатори?
- Реално българският лев няма как да го запазим при сегашните реалности. А дали е добре, за мене „да“. В първия момент ще има някакъв лек ръст на цените от превключването ни на евро. След това ще има успокояване и стандартът на българина ще започне да се вдига в следващите няколко години по-бързо, отколкото ако бяхме останали с лева. Т.е. ще има едно приравняване на нашия към европейския стандарт. И не на последно място това масово превалутиране ще има и някакъв такъв ефект, щото накрая в ЕС ще лъсне какви мизерни заплати и пенсии получава българинът. Не че и сега не се знае, но като сме в еврото, вече ще бъде очевадно. По мое виждане в близкото бъдеще именно въвеждането на еврото ще изиграе ключова роля за натиск заплатата у нас да стане 5000 лева/2500 евро. Да, ще се вдигат данъци, някои цени също, но като се тегли чертата, повече неща ще може да си купува българинът в магазина.
Ако говорим за минусите, лошото е, че и след еврото ще продължи да се отваря ножицата между бедните и богатите в България. Все по-малко хора ще могат да си позволяват в бъдещето имоти в големите градове, децата им няма да могат да учат в университети.
- Нашите пътища продължават да взимат жертви като през война, но в мирно време. Тази тенденция кога ще се обърне и какви мерки трябва да се предприемат?
- Аз също много се ядосвам, защото се вдигат винетки, застраховки, а няма ефект. Успоредно се взимат от данъците ни маса пари за поддържане на пътищата, които някъде потъват.
Ситуацията ще се пооправи около 2027-2029 г. Тол таксите ще влязат и така ще има повече пари за пътища. Трябва обаче и контрол, че да не се крадат. Необходимо е още да се зададат някакви нови златни стандарти за българските пътища при ремонт или изграждане. И те трябва да се спазват, ако ли не – наказания!
- Навремето по съвет на Ванга в Несебър бяха ръсили тонове захар с цел намаляване на катастрофите. Това помага ли?
- Има ефект, тъй като захарта като кристал пречиства. Освен нея помагат солта и някои растения и билки като дафиновия лист, мака и др. А защо не сеят мащерка край пътища и магистрали? Хайде, тя пътя не може да поправи, ама ще има ефект върху шофьорите да не губят концентрация, тъй като нейната аура и енергия действат добре на рефлексите и на нервната система. Човек като е нервозен, като има да плаща 120 сметки и децата му са на главата - всичко това си стои с теб и ги мислиш тези неща.
Край пътя, ако има орехи, да се махнат, тъй като тези дървета дърпат и наслояват негатива край себе си. С две думи: натягат обстановката. Така че моят съвет е да насадят билки. Те поддръжка не искат, ама работа ще вършат.
- Значи твоят съвет към това или следващи правителства е да оправят пътищата и да насадят край тях билки?
- Точно така. И все се чудя защо не се субсидира производството на билки у нас. От тях ще се правят лекарствата на бъдещето.
- Битува един мит, че Хитлер през 40-те години на миналия век е поискал да му носят билки от България, тъй като концентрацията на биологичноактивни вещества тука е била много висока?
- Българската билка и мед са ненадминати и това се знае на Запад от време оно. Стига да опазим природата си, ще ни се отплати това в бъдещето. Да правят заводи с лекарства, базирани на българските билки. Дори гъби да берете в гората и те са полезни. Да не говоря за листата от къпина, ягода, малина, които също помагат изключително за различни болести.
- Според една метафизична теория растенията ни са толкова лечебни, защото в България има енергийни пoртали към други светове. В последно време идват от Изток или Запад хора, които тук получават откровения или дарбите им се засилват. Как гледете на тези свидетелства, които отварят вратата към един нов тип алтернативен туризъм за родината ни?
- Има, разбира се, портали и по-сензитивните хора ги усещат, вече знаят къде са и ги посещават активно. Идват от цял свят, без да бият много-много тъпана, ходят, зареждат се или вършат други неща като медитация и изцеление.
- Колко вида портали има?
- Най-основните са три вида. Първите отнемат енергия от човека – напрежение, стрес, негатив.
Затова, ако отидете там, се чувствате омаломощени и може да си кажете, че нещо не ви действат. Не ви действат, обаче са ви отнели негативната енергия. След 21 дни енергията на здрав човек се възстановява, като вече се чувства по-добре с обновена сила. Такова място е Бегликташ до Приморско. Отрицателната енергия дърпа и Белинташ в Родопите. „Таш“ има едно значение от турски език, но в невидимия свят значи „енергия“, „сила“.
Вторият вид са положителните портали. Те са добри, ако преди това човекът е правил своего рода пречистване. Иначе може да се подсили и нещо негативо, което таи в своята биоенергийна система. Зареждащо е на Побитите камъни до Варна, на нос Калиакра. Където има минерални серни извори, същo ги има тези геомагнитни зони.
Нулевите портали са смесица – хем приемат, хем отдават сила. При тях се получава заземяване, те балансират. Нулева е Тузлата. Нулевите енергийни центрове са хубави за лимфната система, за пречистване на тялото от токсини. Рупите също са нулев енергиен портал.
- Точно в началото на войната в Украйна през 2022 г. прогнозирахте, че там кървавият конфликт ще се проточи 3-4 години. Тази година се навършиха точно 3 лета. Какво следва?
- По мое виждане и двете страни са изтощени и като човешки жертви, и като финанси. Никой не иска войната. Още тогава казах, че Украйна е примамлива с плодородната си земя и ресурсите. А финансовите акули гледат енергията и откъде да изкарат бързи пари, и само подклаждат конфликти. Като дойде Тръмп на власт, той поне си каза искрено нещата, за които само се досещахме.
- Въпросът е доста комплициран, още повече че се оказа, че там и няма толкова редкоземни метали и минерали, около които се завъртя дискусията?
- Е, украинците няма да сложат на масата всичко, което имат, веднага. А и уран имат също. Освен това американците имат спътникови технологии, от които се вижда какви залежи къде има. В крайна сметка украинците няма да искат да дадат нито природни ресурси, нито територии.
- Е, не се ли задава вече мирът?
- Тази година лятото, след август месец, ще се появи прозорец да се сложи началото на траен мир. От есента активните военни действия ще започнат да спират. Според мене обаче конфликтът там ще си се точи още 2-3 години. Да, като цяло ще се установи някакъв мир, ама в определени спорни зони военни действия ще си тлеят.
- Като споменахме редките метали, преди Нова година в наш разговор прогнозирахте, че цената на златото ще върви само нагоре. Това вече се случи и благородният метал загърби т. нар. психологическа граница от 3000 долара. Възходящият тренд ще продължи ли?
- Въпреки някои прогнози, че може да има някакъв спад, според мен златото ще продължи да катери върхове с цената си. Същото може да се каже и за имотите, които за жалост няма да поевтиняват. Дори битовата масова техника - хладилници, перални, телевизори, и тя ще върви нагоре.
Мога да ви кажа, че сега му е времето да се правят нови фармацевтични заводи у нас. В бъдещето ще има много мегдан за реализация. Като фокусът трябва да бъдат билковите извлеци в комбинация с нови химически формули. Само че кое от децата ни днес иска да се затвори в една лаборатория и да се занимава с химия – единици са. Трябва да се инвестира в образованието, в занаятите, в промишлените специалности, в средното образование, които да са гръбнакът на индустрията ни. Това ни трябва, за да имаме силна икономика.
- Правителството си е поставило един хоризонт до еврозоната, какво прогнозирате там?
- Така или иначе си вървим към нови избори. След тях нови хора няма да има, същите ще са си. За мен най-лошото е, че младите масово не се интересуват от политика.
*Прогнозите в интервюто не представляват инвестиционни съвети.
