Д-р Ибрахим Бялев е сред водещите дентални лекари в страната, на когото се доверяват за своето лечение пациенти не само от България, но и от чужбина, както и много популярни личности. Създадената от него дентална клиника Impression Dent се утвърди като едно от водещите лечебни заведения, предлагащи всички видове дентални услуги. Екипът на клиниката е отличаван като „Дентална клиника на годината“ няколко поредни години, а специалистите от Impression Dent многократно са печелили призове за работата си в лично качество.
- Д-р Бялев, по повод случая в с починалото дете в клиниката в Пловдив има ли протокол, който трябва да се спазва при поставяне на упойка?
- Това е огромна трагедията и на първо място бих искал да изкажа искрени съболезнования на близките и роднините на починалото дете. Не бих искал да спекулирам с темата или да коментирам случая, тъй като само и единствено компетентните органи са тези, които могат да се произнесат и да представят пред обществеността цялата информация. Иначе от чисто медицинска гледна точка протоколът е различен при поставяне на т.нар. пълна упойка и на локална анестезия. Много е важно да се снеме добре анамнезата за заболявания и алергии, както и подготовката на пациента, за да се избегне максимално вероятността от тежки реакции.
- Колко често и при какви случаи се налага упойка при работа с деца?
- Аз и колегите избягваме това, но в някои случаи е просто наложително. Най-често до този вариант се прибягва, когато се касае за деца със специфични заболявания или увреждания, поради чието естество детето не може да бъде контролирано и да се окаже нужното съдействие на лекаря, да извърши необходимите манипулации. Аз лично избягвам да се поставя пълна упойка, но, както казах, понякога това е неизбежно. Като цяло, ако се налага да прибегнем до такъв вариант, предпочитаме да е седация, която се извършва под строг контрол на колега анестезиолог. И в нашата практика сме имали такива случаи, разбира се. Преди време имах една пациентка с психично заболяване, която не можеше да остане в покой повече от няколко минути и при нея се наложи да прибегнем до този вариант, за да може да й бъде оказана съответната медицинска грижа и да получи нужното лечение. За щастие всичко мина отлично и успяхме да си свършим работата без проблем и без риск за нея.
- Научиха ли се българите, че и млечните зъби на децата е важно да се лекуват?
- Иска ми се да кажа да, но се боя, че не навсякъде е така. Все пак забелязвам положителна тенденция в нашата клиника, където все по-често нашите пациенти водят за профилактични прегледи от най-ранна възраст децата си и това ме прави оптимист за бъдещето. Превенцията и профилактиката са много силно застъпени при нас и насърчаваме всички членове на семейството да ни посещават редовно. Родителите стават все по-отговорни към здравето на временните зъби на техните деца, което от своя страна улеснява нашата работа, защото проблемите с лечението на зъбите не се задълбочават, ако се лекуват своевременно. Съвременните родители като цяло са информирани и проактивни и това е добре. Въпреки това много често имаме малки деца с множество кариеси още на млечните зъби и това подсказва, че всички – и лекари, и родители трябва да обръщаме внимание на грижата и профилактиката и да научим децата си на полезни навици, за да избегнат проблеми като възрастни и да се радват да едно добро орално здраве.
- Как се отразява съвременният начин на живот на здравето на устната кухина и спада ли възрастта за първото посещение?
- Не се отразява положително за голямо съжаление. В днешно време се консумира силно преработена храна и това дава своето негативно отражение върху здравето на зъбите. Точно затова ние препоръчваме първото посещение при стоматолог за децата да бъде още преди пробива на временните зъби или непосредствено след него, за да се дадат указания за почистване на лигавицата на устната кухина след честите хранения на бебетата. Също така по този начин родителите ще получат указания за какви изменения трябва да наблюдават при растежа на зъбите, как да ги почистват правилно и кога е нужно да бъдат отново на контролен преглед, за да се избегне появата на кариеси доколкото е възможно.
- Доста българи, живеещи в чужбина, а и чужденци, идват в България да си правят зъбите, толкова ли са по-ниски цените тук?
- Да, така е, има интерес към страната ни, защото качеството на услугите е наистина високо, а разликата в цената се дължи основно на разликата в стандарта на живот в страните на Запад. Но не и на качеството на услугата и квалификацията на лекарите и екипите. Аз много пъти съм го казвал и заставам зад това твърдение: в България предоставяме дентална грижа на световно ниво и наистина си струва човек да дойде за лечение тук. Мисля, че страната ни има огромен потенциал в това отношение и може да развива медицински туризъм, което би било огромен плюс за нашата икономика.
- Технологиите в стоматологията помагат ли за това интервенциите да се правят по-успешно, а и по-безболезнено?
- Разбира се, че помагат. И аз, и колегите ми в клиниката непрекъснато се стремим да се възползваме от технологичния прогрес в името на това да дадем най-доброто на пациентите. Много се коментира в момента ролята на изкуствения интелект, включително в денталната медицина и аз бих казал, че ние много можем да спечелим и като лекари, и като пациенти от тези нови технологии, които ни помагат за по-добро разбиране, диагностика и избор на методите на лечение.
- На каква възраст е нормално да се стигне до загуба на зъб и от какво зависи?
- Като цяло не е нормално да се стига до загуба на зъби, но има много и различни фактори, които могат да доведат до това дори в по-млада възраст. Много е важно да се посещава стоматолог поне два пъти в годината, за да се предотвратят усложнения, водещи до загубата на зъб. А как може да се стигне до такива усложнения? Ами като неглижираме проблемите – в някои случаи дори един нелекуван кариес може да приключи с изваждане на зъб, защото не сме се погрижили навреме. Ние като лекари много повече предпочитаме да профилактираме, отколкото да лекуваме. Но тук е много важно да имаме съдействието на пациентите. Моят съвет е да не отлагате, дори да нямате оплаквания. Това ще ви спести и болка, и дискомфорт, и дори средства в бъдеще.
- Пародонтитът може ли да се излекува?
- Пародонтитът е доста разпространено заболяване, което може да се лекува, стига да не сме закъснели, както казах и по-рано. Ако обаче сме го неглижирали във времето и се е стигнало до загуба на зъби и атрофия на кост, важно е да знаем, че те не може да се възстановят и тогава се налага да се мисли за по-сериозна рехабилитация като поставяне на импланти, костни присадки, коронки, протези и т.н. според конкретния случай. Ако вземем необходимите мерки навреме и лекуваме активния възпалителен процес, можем да постигнем добър контрол и пациентът да има пълноценен живот. Задължително е да се поддържа оптимална орална хигиена и редовно почистване на плака и зъбен камък, за да можем да контролираме процеса.
- Колко често трябва да се чисти зъбният камък и от какво зависи образуването му?
- Препоръчително е минимум на поне 6 месеца. При някои хора, разбира се, може да се налага и по-често или пък по-рядко. Моят съвет е да не пропускате профилактичния преглед на всяко полугодие, дори да няма конкретно оплакване. Вашият дентален лекар ще ви даде насоки за грижите, които трябва да полагате. Не забравяйте също да се грижите у дома за вашите зъби, като ги почистване поне 2 пъти на ден с четка и паста. Ползвайте подходяща вода за уста и конец за зъби. Ако спазвате тези прости, но много важни правила, аз ви гарантирам, че ще се радвате трайно на много добро здраве на зъбите и венците и ще виждате мен и колегите възможно най-рядко (смее се). Няма нищо страшно в съвременната дентална мецицина, истината е, че и технологиите, и методите на лечение вече гарантират минимален дискомфорт за пациента, така че няма нищо, което да трябва да ви тревожи.
- Има ли предпочитана област за развитие и специализация от младите стоматолози и от какво е провокирана?
- Без да имам точна статистика, мога да споделя какво избират младите колеги, с които работим. Предпочитаните за тях области са хирургията, имплантологията и естетиката. Технологиите в тези области много са се развили и това ги провокира да търсят нови знания и да стават все по-добри.
- Какви са вашите наблюдения, конкуренцията подобрява ли качеството и оптимизира ли цените в стоматологията?
- Без конкуренция няма да има развитие в нито една област и денталната медицина не прави изключение. Лично аз смятам, че нашият бранш е конкурентен в хубавия смисъл, защото това дава на пациентите възможност да имат избор, да могат да преценят, като сравняват различните специалисти, и да получат повече от едно мнение. Това е много ценно според мен и наистина е огромен плюс за хората. Аз вярвам, че именно това води до увеличаване на ефективността и стимулира иновациите в отделните стоматологични практики. В нашата клиника държим много на тези принципи и смятам, че именно те ни правят предпочитан избор сред пациентите вече толкова години. Това, че успяваме да спечелим доверието им и те да изберат да ги лекуваме ние сред толкова много възможности, е най-добрият атестат за нас като специалисти.
- Колко струва една красива холивудска усмивка, каквито демонстрират все повече популярни личности и от какви особености зависи изборът на импланти?
- Относно първата част на въпроса – стойността на лечението се определя строго индивидуално и е различна за всеки. Зависи от това какво лечение на пациента ще проведем, в какво състояние идва и т.н. Колкото е по-лошо това състояние, толкова по-скъпо е лечението за съжаление. И обратно, ако имаме едни здрави зъби, за които пациентът се грижи добре и идва само за естетика, тогава със сигурност няма да му се налага да инвестира огромни средства. Най-скъпо в стоматологията е отлагането, тоест проблемът, който не решаваме днес, утре ще ни струва повече и буквално, и преносно. А по отношение на имплантите изборът там отново зависи от това в какво състояние идва пациентът при нас, има ли достатъчно добра костна плътност, за да можем да поставим импланти и т.н. Много са факторите, но за щастие при нас имаме доста добре развита имплантология и хирургия и сме успели да помогнем на много хора и имаме добър успех в тази област.
- Мит ли е, че честото избелване компрометира емайла?
- Зависи. Ако избелването се прави с подходящите избелващи агенти и под медицински контрол, можем да гарантираме, че е напълно безопасно и не вреди. Напоследък обаче пазарът е залят от всякакви продукти за избелване с обещание за професионални резултати на символични цени и в домашни условия. Моят съвет тук е да внимавате много. От една страна, защото дори качествените продукти на доказани производители могат да навредят при неправилна или прекомерна употреба, а от друга – не мисля, че има достатъчен контрол на тези средства и особено онлайн може да попаднете на нещо, което да ви навреди сериозно. Консултирайте се с лекар, преди да правите избелване, защото веднъж увреден, емайлът после не може да се възстанови от само себе си. Не подценявайте риска в желанието си за красива усмивка и не забравяйте, че без здраве няма красота.
- Мислите ли, че има нужда от промяна в пакета услуги, финансиран от здравната каса?
- Мисля, че има нужда да приоритизираме денталното здраве като цяло, а това означава да се заделят необходимите средства в републиканския бюджет. Мъчно ми е да го кажа, но за много хора у нас, особено в по-малките населени места и слабо развитите икономически региони, стоматологията е непосилен лукс. Първо, защото нямат достъп до качествена дентална грижа или изобщо няма зъболекар на мястото, където живеят, и второ, защото за тях е непосилно да отделят средства да се погрижат за себе си. Така се получава един омагьосан кръг и наистина се стига до сериозни проблеми. Не мога да цитирам точна статистика, но за всички е известно, че ние сме една от „най-обеззъбените“ нации в Европа. Защо? Защото просто по една или друга причина нямаме нито профилактика, нито адекватни възможности да се лекуваме, въпреки че у нас има толкова много и толкова добри специалисти. Това е парадокс и аз лично апелирам всички като общество да се замислим над това и да се постараем да направим грижата за оралното здраве нещо достъпно и задължително, защото това не е лукс, а абсолютна необходимост.
ТОВА Е ТОЙ:
Д-р Бялев е с 8 години опит в денталната естетика
Един от най-добрите специалисти в естетичната стоматология (поставяне на фасети, циркониеви коронки, професионално кабинетно избелване, протези, бондинг, естетични възстановявания, терапевтична стоматология и др.)
Специализира в катедрата по Протетична дентална медицина към Факултета по Дентална медицина на Медицински университет - София
