0

Г рижата за околната среда отдавна е станала неразделна част от политиките на много държави. Осъзнаването, че проспериращата екологична ситуация е най-важният компонент на високия жизнен стандарт, съчетан със закономерното изчерпване на природните ресурси, стимулира развитието на зелената енергетика и програмите за рециклиране, и ни заставя да се откажем от бензиновите и дизеловите автомобили.

Грижата за околната среда отдавна е станала неразделна част от политиките на много държави. Осъзнаването, че проспериращата екологична ситуация е най-важният компонент на високия жизнен стандарт, съчетан със закономерното изчерпване на природните ресурси, стимулира развитието на зелената енергетика и програмите за рециклиране, и ни заставя да се откажем от бензиновите и дизеловите автомобили.

Следващата стъпка е създаването на така наречените еко градове. Унгария наскоро обяви намерението си да реализира такъв проект, съобщава лента.ру.

Зелен град

Немският разработчик FAKT AG планира да инвестира милиард € в изграждането на така наречения градински център в северозападната част на Унгария. Това е на няколко километра от унгаро-австрийската и словашката граница. На тази територия той възнамерява да построи предприятие за преработка и логистика, оранжерия с площ 30 хектара за отглеждане на домати, чушки, патладжани и билки. Към това и открита площ от 50 хектара за отглеждане на аспержи и меки плодове, както  и център за тяхната обработка на 15 хектара. Те ще включват складове, хладилни и замразяващи инсталации за преработка на плодове и зеленчуци от цяла Унгария.

 

Уникален

Определението за "градинарски център" е твърде скромно за проекта, наречен Hegyeshalom-Bezenye. FAKT AG и партньорите им  - най-голямата немска енергийна компания EON и унгарската KEZS - планират да построят цял град от 330 ха, с жилища и работни места за най-малко 5 хил. души. Обявено е строителството на жилищен район с училище, детска градина и магазини. В плановете на влизат и конферентен център, хотел, ресторант, търговски център, камп за туристи и жп гара.

Главната особеност на Hegyeshalom-Bezenye е че, ще сбъде град с нулеви въглеродни емисии. Предвижда се за неговата работа да се използва предимно енергията на слънцето и биогаза. Авторите искат да покажат как може да се създаде еко бизнес и широкомащабна общност на парче земя от нулата. Според министъра на земеделието на Унгария Ищван Наги, това ще е най-големият и най-сложен проект в селското стопанство и хранителната индустрия  през последните няколко десетилетия и е уникален за Централна Европа. "Надяваме се, че това ще стане един от ориентирите за ЕС", подчерта министърът.

Немски стандарт

Докато някои гледат към бъдещето, други въплъщават зелените иновации днес. Германският град Фрайбург е от шампионите на световното еко движение и е без промишлено производство. Цели квартали в центъра са затворени за автомобили, така че можете да се движите само пеша или с велосипед. В града покривите блестят от солари, с общ капацитет от поне 4,3 мегавата, което съответства на около 21 вата чиста енергия на жител.

 

Военна база

Еко центърът на града е квартал Вобан и е построен през 2000 г. на мястото на френската военна база. Той е своеобразен тест за зелено строителство. Основната работа е осъществена в областта на енергоспестяването и на алтернативните енергийни източници. Предвижда се до 2040 г. районът да бъде захранен със слънчева енергия. Използват се специални системи за изолацията на всяка сграда, преработката на “използвания” топъл въздух, соларни панели за електричество, соларни колектори за нагряване на водата и термопомпи, с които се „вади“ енергията от земните недра.

Очаква се до 2046 г. целият град самостоятелно да се снабдява с енергия и евентуално да споделя излишъка със съседите си. Целият доход от програмата е насочен към инсталирането на соларни панели на покривите на сградите, като вече има над 1 млн. инсталирани в цяла Германия.