Боуен терапията или методът на нежната точка, както още я наричат лаиците, става все по-популярен в последните години не само по-света, но и у нас. Причината е, че ефектът от прилагането е много голям. Появява се скоро след сеансите, понякога дори след третия. Не налага никакви забрани за приемане на лекарства, ограничаване на храни и промяната на стила на живот, обясняват от Българската асоциация по Боуен терапия.
Мнозина бъркат Боуен терапията с масажа, но приликите между двата модела за мануално въздействие върху различни органи и системи от тялото е само привидна. При нея не се използва масажиране, което понякога е с усещането на болка, а се прави с изключително нежни движения, докосвания с много малък натиск. Те се повтарят през по-продължителен период от време. Паузите са времето, необходимо на мозъка да преработи „получените съобщения" и да върне отговор на органите и системите, с който ги мобилизира да се релаксират и самообновят.
Докосване на пеперуда
Боуен терапията се състои от нежни движения с палци и пръсти върху мускули и съединително-тъканни структури на гола кожа или върху леки дрехи. Усещането е като докосване на пеперуда. От своя страна те изпращат съобщения до нервната система, като връщат паметта на клетката до балансирано и отпуснато ниво както е при здрава и добре защитена от имунната система.
Ние сме създадени да живеем без болести, перфектно приспособени към заобикалящата ни среда и най-важното, имаме необходимите ни „инструменти за самовъзстановяване”. С други думи, тялото ни има способността да се самолекува, след като веднъж се постигне дълбока релаксация, е философията на австралиеца Том Боуен, създател на този вид терапия.
Целта, след като тялото се релаксира, е да започне да се възстановява чрез природната му способност, да се мобилизира и справя само с различни болестни състояния. Веднъж стимулирана, психиката също укрепва, депресиите изчезват, човек усеща, че е постигнал равновесие, мир със себе си и околните, живее с чувството за хармония.
Симпатикус и парасимпатикус
Основната цел е да се активира парасимпатикусът, който отговаря за възстановяването на нашето тяло, но е подтиснат от стресовия начин на живот. Тези нежни движения се правят върху мускули и съединително-тъканни структури изключително прецизно, почти както когато те докосне пеперуда. Според практикуващите този метод на лечение, капанът на съвремието е в симпатикувата доминанта – храната с Е-а и генномодифицираните продукти, енергийните напитки, кафето и черният чай, обездвижването и стресът. Симпатикусът е този, който учестява пулса, повишава кръвното налягане и напряга мускулите. Резултатите са превъзбуденост, нервност и избухливост, стигаща дори до агресия. Парасимпатикусът, който отговаря за храносмилането и за процесите на възстановяването като цяло се оказва подтиснат при много хора. Когато той се стимулира, изчезват и гастритът, и язвите, метаболизмът се засилва идва така желаният ефект – свалянето на излишните килограми.
За разлика от други терапии, при Боуен, не се налага да бъдат спирани лекарствата. Тя обаче, не дава ефект, ако по едно и също време се правят масажи или рехабилитационни процедури с електрически апарати.
За какво помага
Острите състояния се повлияват сравнително в кратки срокове, обикновено до 2-3 сеанса са достатъчни, но хроничните биха могли да изискват дълго третиране в продължение на месеци, дори години. Макар и трудно, но с упоритостта на пациента и неговите близки могат да се постигнат подобрения при болестта на Паркинсон, множествена склероза прекаран инсулт и дори при малчугани с детска церебрална парализа. От нея се повлияват добре блокиралото рамо от работа с компютър, болки в ръцете от пренапрежение, проблемите с тазобедрените стари и коленете, навяхване на глезените, ишиас, гръбначни изкривявания и спортни травми.
Терапията е отлично средство срещу мигрена, сенна хрема и бронхити. От нея много добре се повлияват бебетата и малките деца особено при колики, нощно напикаване и стомашно-чревни разстройства. Това, впрочем, е и основният аргумент на прилагащите, а именно, че ефектът не е в резултат на самовнушение. Доказан е ефектът й при стрес,и депресии. С тези си възможности Боуен терапията е призната от класическата медицина като допълваща лечението терапия.
Създателят й Том Боуен виждал хората като през рентген
Тази терапия е създадена в Австралия от Том Боуен, който е имал природна дарба да лекува по уникален начин. Той притежавал и способността да поставя диагнози безупречно, „сканирал” човешкото тяло, щом погледнел пациента, все едно го виждал през рентген. Нито Том, нито неговите близки можели да обяснят как точно става това.
Неговите преки последователи споделят, че той почти не е разговарял с пациентите си.
Том Боуен умира през 1976 година. Няколко години по-късно Ози Ренч създава Австралийската академия за Боуен терапия. От 1996 г. тя запова да се прилага във великобритания, а малко по-късно и в САЩ. В континентална Европа е позната едва от 2000 година.