П рекомерната консумация на алкохол носи със себе си и някои нежелани странични ефекти, познати като „махмурлук“. За неприятното състояние и как човек да се освободи от него има не малко рецепти. Повечето от тях обаче, се оказват митове, които дават временно облекчение, но задълбочават неприятният ефект от прекомерната употреба на алкохол. .
Най-широкоразпространеният е, че кафето помага. Напротив, то може да влоши състоянието, защото дефидратира организма и по този начин задълбочава дискомфорта. Алкохол се отразява на централната нервна система и най-вече на химическите вещества в мозъка. Резултатът на сутринта е виене на свят, гадене и пулисащо главоболие. В повечето случаи следва и дехидратация на организма. Честото прекаляване с напитките имунната система.
Жените се напиват по-лесно от мъжете, тъй като в техния организъм има по-малко вода, която е много необходима за разреждането и изхвърлянето на алкохолните продукти.
Някои смятат, че само големите количества алкохол предизвикват махмурлук, което категорично не е вярно. Различните организми реагират различно на спиртните напитки, дори на вината. Един елементарен начин за по-бавно напиване и предпазване, до известна степен, от главоболието и другите „екстри” на следващия ден, е да се пие вода с алкохола, за да не се дехидратира организма.
Виното е не по-опасно от ракията, например, тъй като то съдържа танин. Това е съединение, което се отлага в организма и причинява главоболие. Уискито има подобен ефект. Някои пиячи съветват, че водката и джинът не създават такива неудобства, но това не важи в пълна сила за всички хора.
По правило умерено пиене, с хапване на мазна храна, е златното правило човек да избяга от махмурлука на следващия ден.
Монитор