Зачестяват случаите на пациенти с отлепена ретина в Университетска очна клиника на УМБАЛ „Св. Георги” - Пловдив. Заболяването по принцип е рядко срещано, но в последните десетина дни се налага очните хирурзи да оперират по един пациент на ден с такава диагноза. Това съобщи ръководителят на Клиниката по очни болести в университетската болница проф. д-р Нели Сивкова. Тя уточни, че пациентите са в активна трудоспособна възраст. Една от мерките за профилактика е да  пият достатъчно вода в горещините, за да не бъде дехидратиран организмът им.

„В момента е сезонът на отлепените ретини. Пациентите са физически активни и не пият достатъчно течности. По този начин естествената тампонада на ретината е недостатъчно добра”, казва проф. Сивкова. По думите й пълнежът на окото се осъществява от стъкловидното тяло. Когато организмът се дехидратира,  стъкловидното тяло колабира и предизвиква тракция предимно в зоните, където е здраво прихванато към ретината. Последната се разкъсва, под нея попада течност и се отлепва. Пациентите, които постъпват в Очна клиника с такава диагноза, са на около 50-60 години и са в активна възраст. „Съветвам ги да пият повече вода и да контролират зрителното си поле.  Да скриват всяко око поотделно и да проверяват дали има растящ дефект в зрителното им  поле. Отлепването на ретината не е свързано с болка, зачервяване на окото и пациентите си мислят, че всичко е наред, а в един момент просто спират да виждат”, казва проф. Сивкова. Тя уточни, че болните с високо късогледство, с фамилна обремененост за отлепване на ретината и оперираните за катаракта са с по-голям риск за това заболяване.  

В горещите дни са повече и възрастните пациенти с така наречената „хиперматурирала презряла катаракта”. През последните 10 дни в клиниката приемат по един на ден с такава диагноза. „Пациент, който преди много години е претърпял успешна операция на едното око за катаракта, се успокоява, че другото око не му е необходимо и го изоставя. В един момент то развива така нар. „презряла катаракта” с рязко покачване на вътреочното налягане, със силна болка, възпаление и зачервяване на окото”, уточнява проф. Нели Сивкова.

По думите й презрялата катаракта се среща при хора над 70-годишна възраст. Нейният съвет към тези от тях, които преди години са били успешно оперирани за катаракта на едното око, е да не изоставят второто и да ходят поне веднъж на половин година на преглед при офталмолог.