А карите по домашния лимон могат да унищожат труда и радостта да се любуваш на грижливо отглежданото растение само за седмица. Акарите, които са почти невидими паячета, изяждат младите листенца и после нападат всичко по пътя си. Листата пожълтяват и печално започват да капят.
Сухота
Това се случва най-често, когато въздухът е сух и топъл и затова превантивно с пулверизатор трябва да се пръска растението, за да не могат акарите да се задържат по него. Има различни рецепти за справяне с тази почти невидима напаст, която можем да разпознаем веднага по малките паяжинки, които могат да се появят по растението. Те незабавно трябва да се премахнат и изхвърлят на безопасно разстояние. Лимонът трябва веднага внимателно да се обследва и да се измие с вода, по възможност всяко листо поотделно. След това се поставя под наблюдение най-малкото за две седмици напред.
Необходимо е да се огледат и всички растения около него, за да се види откъде са дошли акарите и да се предприемат сходни мерки.
Саксия
Най-често нападението от акари идва от купени цветя и дори от невинно подарен букет. Затова, ако получите такъв подарък, в никакъв случай не го оставяйте близо до домашните растения, трябва да изчакате поне две седмици отделно. В случай че имат акари, да не заразят растенията. В интернет могат да се срещнат различни домашни рецепти за справяне с акари. Сред тях са разтвори с етерични масла като нийм, лавандула, индрише, карамфил във вода с добавено веро. Със сместа се пръска растението. Но една от най-ефикасните е обливането на растението с обилно количество вода, така че да бъдат удавени акарите. Водата пречи и по време на размножаването им. Има опасност да пострадат корените от многото вода, затова е добре да изкъпете растенето обилно веднъж и след това листата и стеблото да се пръскат сутрин и вечер с пулверизатор. Може само с вода, но може и със сместа с етерични масла.
Метод
Един от най-старите методи за борба с акарите е използването на калиев сапун. Разредете десет грама от сапуна в един литър вода и използвайте получената смес за напръскване на засегнатите растения. Този метод е ефективен не само срещу акарите, но и срещу други вредители като кошенил и белокрилка. В интернет може да се намери органичен калиев сапун, чийто състав е от кaлиeви сoли нa мaстни кисeлини oт рaститeлнo мaслo, 20–25%, кaлиeв хидрoксид, вoдa, pH ~ 10. Според указанията за употреба 5% рaзтвoр (50 мл/1 л H2O) зa пръскaнe нa рaстeния - сутрин, вeчeр или в oблaчeн спoкoeн дeн, кaтo тeмпeрaтурaтa нe трябвa дa нaдвишaвa +20°C, 4 пъти нa всeки 14 дни. Производителите съветват да не се пръскат растенията по врeмe нa цъфтeжa.
Атака
Сред болестите и вредителите на домашния лимон листните въшки са най-често срещаното явление. Резултатът от жизнената му дейност е унищожаването на листните плочи. Насекомото уврежда долната им част, като постепенно се придвижва нагоре, смуче соковете. Отливките изсъхват и падат.
За да се отървете от листни въшки, засегнатите издънки се отрязват, след което върху почвата се нанася сложен тор. В случай на масивна атака на вредители лимонът се напоява с инсектицид или настойка от чесън. За да се приготви последният, 4 глави чесън се слагат в 5 литра вода и се оставят за един ден. С готовия разтвор се пръска растението.
Щит е вредител, който се появява на лимона, който се отглежда у дома, прониквайки от улицата. Донасят го цветя или плодове, замърсени с пръст.
Челюстните насекоми са много малки и се движат бързо, така че е трудно да ги видите. При масивно натрупване на паразита по листата можете да видите туберкулите с кафяв оттенък. В резултат на жизнената дейност на скалното насекомо по листата остават жълтеникави петна.
С тютюн срещу вредителите
Сред механичните методи за премахване на вредителя от лимон на закрито се препоръчва почистването на дървото от насекоми с памучен тампон. Но никога не използвайте алкохол при лимон, защото той не го понася. Ефективен метод е запарка от тютюн със сапун. 50 г тютюн се заливат с 1 л вряща вода, държи се 24 часа, след което се вари половин час, охлажда се. Добавете 1 литър вода и 1 супена лъжица сапунени стърготини към разтвора. Полученият продукт може да се използва за пръскане или изплакване.
