50 лева струва ваденето на кърлеж, показа проверка на вестник „Телеграф“. Премахването на впития паразит на някои места излиза повече, ако манипулацията се извършва през нощта или по празници.

Спешност

Ако паразитите са повече от един, ваденето на всеки следващ е с отстъпка. Така например ваденето на втори кърлеж струва 12 лева. Медицинските центрове предлагат и бърз тест за лаймска болест, който струва 25 лева. Ухапването от кърлеж не е спешно медицинско състояние. Затова болниците не получават заплащане за тази дейност от МЗ и НЗОК и тя не може да се извърши безплатно за пациента.

Премахването на паразита не се заплаща допълнително, само ако се извърши от общопрактикуващ лекар. Според действащата нормативна уредба, ако се сблъска с такъв проблем, човек трябва да потърси своя личен лекар или друг общопрактикуващ лекар, ако е извън населеното си място. В такъв случай дължи единствено потребителска такса, а ако е освободен от нея, не заплаща нищо.


Не пускайте децата в храстите, защото там има много кърлежи. Най-много паразити се крият в бръшляните и неокосените треви. Ако откриете впит кърлеж, направете си кръвни изследвания месец след изваждането му, съветват лекарите.

Инфекция

Възрастните кърлежи предават най-много лаймска болест. Ларвите и нимфите им също могат да заразяват, но в по-малък процент. В някои паркове кърлежите са заразени над 20%, а в други – под 20%. Ако човек е ухапан в парк, където над 20% от паразитите са носители на инфекции, със свалянето му трябва да се вземе антибиотик. Възрастните трябва да приемат две таблетки доксициклин, а на децата се дава макролиден антибиотик. Те се приемат еднократно. Това намалява повече от 10 пъти вероятността от предаването на лаймска болест и марсилска треска, както и две други инфекции, предавани от кърлежи – ерлихиоза и анаплазмоза.