У чени отглеждат храна и витамини в Космоса - директно от клетки, пренесени в кутия. Това не е научна фантастика, а реален тест, който може да промени бъдещето на космическите мисии. Вместо да носят тонове провизии, астронавтите търсят възможност сами да отглеждат всичко необходимо, съобщава NOVA news. Специалистите се надяват, че кратък престой в Космоса ще покаже дали клетките им могат да произвеждат разнообразието от продукти, които целят да развият – от биодизел и млечни изделия до витамини и ванилов сладолед.

Марс

Учените искат да помогнат за осъществяването на дългото пътуване до Марс и обратно, което отнема години. Според изследователи от Обединеното кралство решението може да бъде в отглеждането на храна, гориво и дори лекарства по време на мисията, като за целта се използват само няколко култивирани клетки и биореактор.
"Проектът е насочен към това как можем да произвеждаме храна, ако искаме да пътуваме в Космоса или да колонизираме други планети. Изключително трудно е да вземем всичко необходимо със себе си от Земята. Само си представете – един астронавт изяжда между половин и килограм и половина храна на ден, а изпращането на всеки килограм в Космоса може да струва до 20 000 долара. Това означава, че едно хранене може да струва около 10 000 долара. Как обаче биха стояли нещата, ако просто произвеждаме храната, от която се нуждаем, директно в Космоса, вместо да я носим от Земята?", казва изследователят Родриго Ледесма-Амаро.

Imperial College в Лондон изследва как може да се произвежда храна, използвайки специални съоръжения, в които клетките се превръщат в минифабрики за полезни вещества. Тази идея вече е била тествана в Космоса, след като първият търговски космически кораб на Европа, "Феникс 1", отнесе клетките в орбитата на Земята в малка автоматизирана лаборатория, наречена SpaceLab.

"Цялата ни лаборатория всъщност е висока приблизително толкова, с размери 10 на 10 сантиметра и тежи малко под един килограм. Разполагаме с оптична апаратура, провеждаме съвместен експеримент с Imperial College, както и собствено проучване, в което използваме микрофлуидни устройства", посочва Акил Шамсул - главен изпълнителен директор и съосновател на компанията Frontier Space.
"В биореактора се отглеждат дрожди, произвеждащи вещество, от което се синтезира витамин. То може да бъде събрано, извлечено и консумирано. Пренасянето на такъв апарат в Космоса обаче е изключително трудно, затова трябва да преосмислим как можем да го оптимизираме", казва Ледесма-Амаро.

Градина

И НАСА работи над система за производство на зеленчуци, известна като Veggie. Тя представлява космическа градина, намираща се на МКС. Към днешна дата Veggie успешно отглежда различни растения, включително три вида маруля, китайско зеле, горчица мизуна, червено руско зеле и цветя от циния. Целта на космическата градина е да помогне на НАСА да изучава растежа на растенията в микрогравитация, като същевременно добавя прясна храна към диетата на астронавтите и подобрява щастието и благополучието в орбиталната лаборатория. Вегетарианската градина е с размерите на ръчен багаж и обикновено побира шест растения. Всяко растение расте във "възглавница", пълна с глинена среда за растеж, и тор. Възглавниците са важни, за да помогнат за разпределението на водата, хранителните вещества и въздуха в здравословен баланс около корените.