О коло 30 000 деца на година в България се заразяват с варицела, сочи статистиката на Националния център по заразни и паразитни болести.
Усложнения
През пролетта шарката набира скорост. През последните месеци у нас са регистрирани над 600 случая на седмица.
Около 1% от инфектираните стигат до усложнения. Болните могат да направят варицелна пневмония и дори възпаление на мозъка, обясняват специалистите. Здравните власти у нас обмислят от 2026 година ваксината да влезе в задължителния имунизационен календар.
Тя се поставя след 12-месечна възраст, като за изграждане на имунитет са нужни две дози. Всяка от тях струва над 80 лева.
Много са случаите на варицела у нас, заяви епидемиологът и бивш директор на Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ) проф. Тодор Кантарджиев пред Нова телевизия. Той уточни, че заболелите от началото на годината са 12 000.
„Важно е да се реши въпросът ще се прави ли задължителна ваксинация срещу варицела“, коментира той. По думите му по време на изолацията заради ковид пандемията варицелата е била почти изчезнала.
Властите у нас искат още една ваксина да влезе в имунизационния календар – тази срещу така наречения респираторно-синцитиален вирус. Тя ще бъде поставяна на бъдещите майки, за да може да бъде предпазено новороденото от тази инфекция, която за бебетата може да е смъртоносна. Ваксината ще се слага само ако майката пожелае.
Бронхи
Респираторният синцитиален вирус прави така, че възпалява малките въздухоносни пътища на белия дроб. Причинява така нареченото инфекциозно състояние бронхиолит. Това е възпаление на малките бронхи, което може да бъде много тежко при бебетата, а също така да има тежки последици при много възрастни хора, казват още лекарите.
В България от началото на годината са регистрирани 10 случая на менингококова инфекция. Млад мъж и 11-месечно бебе починаха. Здравното министерство е уведомило производителя на ваксината срещу менингококи тип В за интереса си продуктът да бъде регистриран в България.
