0

Р аботодателските организации поискаха повече компенсации заради високите цени на тока. Бизнесът поиска коригирането на изкривяванията на пазара на електроенергия. Сред предложените подходи са приемане на механизъм и подписване на дългосрочни договори за енергоинтензивната индустрия. Това обяви председателят на УС на КРИБ Кирил Домусчиев на пресконференцията на големите работодатели за приоритетите си през 2022 г.

Работодателските организации поискаха повече компенсации заради високите цени на тока. Бизнесът поиска коригирането на изкривяванията на пазара на електроенергия. Сред предложените подходи са приемане на механизъм и подписване на дългосрочни договори за енергоинтензивната индустрия. Това обяви председателят на УС на КРИБ Кирил Домусчиев на пресконференцията на големите работодатели за приоритетите си през 2022 г.

Домусчиев отбеляза, въпреки гласуването на определени компенсации, които да с отпускат на бизнес индустрията за високите цени на електроенергията, България значително закъснява на фона на други държави в ЕС и мерките, които те прилагат. „Не само сме закъснели, но и считаме, че мерките не са достатъчни“, допълни Домусчиев.

Той даде за пример Франция, където100 kWh от производството на ядрените централи са на цена от 42 евро на MWh (около 84 лв). В Испания през септември е въведен механизъм за дългосрочно подпомагане на вътрешния пазар на базова енергия на цена от 60 евро на мегават час (около 120 лв). В Румъния 80% от продажната цена на електроенергията от приходите на електроцентралите отиват в бюджета и се разпределят на индустрията. Подобни мерки има и в съседна Гърция, където за енергоинтензивната индустрия също има специални цени, продукти и търгове.

Липсата на мерки за облекчение на енергокризата у нас прави българската икономика неконкурентноспособна, създава проблем с износа и повишава инфлацията, обясни още Домусчиев.

По думите на председателят на АИКБ Васил Велев работодателските организации ще настояват за доразработване на националния план за възстановяване и устойчивост и съгласуването му със социалните партньори. Той посочи, че към момента има сериозни проблеми в сектор „енергетика“ и ако не се предприемат действия, съществува риск от повтаряне на грешките през последните двадесет години.