О т КЕВР очакват писмо от ЕК относно коментарите на премиера Кирил Петков и част от политиците у нас за действията на комисията. Това стана ясно от думите на шефът на КЕРВ Иван Иванов пред БНР.
От КЕВР очакват писмо от ЕК относно коментарите на премиера Кирил Петков и част от политиците у нас за действията на комисията. Това стана ясно от думите на шефът на КЕРВ Иван Иванов пред БНР.
"Абсурдно е твърдението, което беше отправено към КЕВР (от премиера Кирил Петков и политици от управляващото мнозинство). Такова твърдение никога не е отправяно досега в продължение на 22 години. Това означава две нещо - или много ниско ниво на информираност, което не може да бъде оправдание за българския премиер, или високо ниво на некомпетентност и непознаване на материята. Обвиненията, които бяха отправени към Комисията, са до такава степен неоснователни, че в първия момент се стъписах, затова изчаках няколко седмици, преди да отговоря в медиите. ... Европейската комисия е информирана за това от неправителствени организации, свързани с българската енергетика", каза той.
Той подчерта, че КЕВР функционира независимо от изпълнителната власт и изказването на премиера Петков е в грубо нарушение на този принцип на независимост. "Премиерът трябва да спазва закона и да уважава независимостта на регулатора, а не да смята, че КЕВР трябва да съгласува предварително решенията си с правителството. Това не е правено, откакто аз съм председател на КЕВР. Най-голямото постижение на този екип на КЕВР е независимостта, която беше отстоявана през целия този период, и която сега брутално ръководителите на правителството се стремят да смачкат. Очаквам писмо от ЕК, в което те да коментират тези действия на премиера и на част от политиците в България, защото това е връщане назад", коментира Иванов.
По думите му "не може премиерът да заявява, че КЕВР не си върши добре работата". Той изтъкна още, че ако има някакви нарушения в Комисията, премиерът има възможността да сезира ДАНС. "Аз съм готов като председател на КЕВР да заведа дело за клевета", каза Иванов.
Иванов обясни, че ценовите решения на регулатора се вземат по строго определен график за заседанията. Напомни, че от две години насам, след подписване на анекс 13 между "Булгаргаз" и "Газпром експорт", всеки месец цената на газа се актуализира - в съответствие с цената на газовите хъбове в Европа и частично на цените на природния газ, на суровия петрол и неговите деривати."Ние се събираме на заседание на всяко първо число от месеца, за да може до края му тази цена да бъде официализирана и валидна", обясни Иванов.
Монитор