0

Морската общност и представители на община Варна, чиято собственост е последната ни подводница „Слава“, продължават да търсят варианти за превръщането й в музей на подводното дело на Република България.

След като стана ясно, че изваждането й на брега е скъпо, а и според наши специалисти, в България няма нужните технически средства за това, поредната идея е подводницата да бъде потопена до бъдещото рибарско пристанище в квартал „Аспарухово“.

Идеята за съдбата на последната ни подводна лодка бе обсъждана за пореден път, този път на среща в офиса на Българската морска камара. Другият вариант за разполагане на плавателния съд е в Южната част на канала море – езеро. За него обаче ще се търси и мнението на туристическия бранш в града.

На следващата среща през ноември трябва да бъдат представени и приблизителни финансови разчети, които ще бъдат предоставени на собственика - община Варна. В последната дискусия от тяхна страна се включи зам.-кметът Коста Базитов, а морската общественост бе представена от началника на ВМС, контрадмирал Митко Петев, шефът на Морска администрация-Варна, кап. Валентин Енчев, председателят на УС на Българската морска камара, кап. Богдан Богданов, членове на фондация „Морски съдби“ и представители на бившия офицерски състав на „Слава“.

На срещата бяха обсъдени и други идеи, като подобна подводница-музей в Черна гора, поставена на стапел на брега. Подводницата ни обаче е около три пъти по-голяма от тази в Черна гора, коментираха специалистите. По-големият проблем е, че кеят на отворената в момента зона на терминал „Варна Изток“, където е едно от най-желаните и подходящи места за експонирането на подводната лодка, няма необходимата и достатъчна издръжливост за подобно натоварване. Поради огромните габарити е почти невъзможно да бъде превозена и експонирана и в зоната на Военноморския музей във Варна.