Б ългарски учени ще изследват слънчевите бури и влиянието им върху природата и човека на Антарктида. Това ще се случи на остров Ливингстън, където е разположено родното полярно селище, съобщи председателят на Българския антарктически институт и ръководител на 33-та българска антарктическа експедиция проф. Христо Пимпирев. „Антарктида е окото към Космоса, тя е друга планета - белият Марс“, каза още той.
Сензори
Именно там български учени правят прецизни изследвания на движението и топенето на ледниците. Още през миналия сезон полярниците влязоха в цепнатините на ледника Перуника, за да го изследват. Из него са инсталирани 15 сензора на различна дълбочина, които измерват температура и влажност. Друг екип пък изследва ледотресенията, които се случват на глетчера.
Към родната база в момента пътува българският научноизследователски кораб „Св. св. Кирил и Методий“. На борда му има двама орнитолози, които изследват птичето богатство от Варна, през Атлантика и тропика, до полярните региони. Те ще бъдат близо пет месеца на експедиция за изследване на птиците, което досега не се е правило, отбеляза професорът.
Антарктида не е континент само на учените. „Освен наука има духовност. Затова на родната база винаги са идвали хора на изкуството. Ще продължи проектът на Марина Великова от БНР, която записва звуците на Антарктида - например падането на ледника, песента на пингвините и тюлените - всички звуци, които тя може да усети, защото е музикант“, разказва още той. Малко преди пандемията на Антарктида дойде Теодосий Спасов със своя кавал.
Задачи
Вече 32 години България прави наука на Антарктида. Първата група полярници се очакват да пристигне в българското селище до дни. Тяхната задача е да го раззимят, за да могат екипите да дойдат и осъществят проектите си. Малко над 60 човека ще посетят базата ни през това астрално лято. Сред тях има и чужди учени.
Търговската верига Kaufland, която е спонсор на българската експедиция и за пореден път я подкрепя, ще осъществи видеовръзки с българската база, за да покажат как се живее и прави наука на Ледения континент.