1

Д еменцията и болестта на Алцхаймер продължават да бъдат в графата с нелечимите заболявания, затова и все по-голямо внимание се обръща на тяхната превенция. За рисковите фактори се говори все повече и сред тях винаги се нарежда и консумацията на алкохол.

За съжаление, малките радости в живота като чаша бира могат да имат голям ефект върху процесите на стареене. Това за пореден път се доказва от американския невролог д-р Ричард Рестък. И той посочва конкретната възраст, след която е добре да станем трезвеници, ако искаме да намалим риска от развитие на невродегенеративни заболявания.

"Алкохолът е много, много слаб невротоксин - не е добър за нервните клетки", категоричен е лекарят. Затова той смята, че е от съществено значение да се въздържаме от алкохол от определен етап от живота си. "Настоятелно препоръчвам, ако сте на 65 или повече години, напълно и за постоянно да премахнете алкохола от диетата си", съветва той.

Тази препоръка е на базата на множество проучвания, които свързват високата консумация на алкохол с повишения риск от развитие на деменция и болестта на Алцхаймер. Основната причина е, че алкохолът предизвиква свиване на части от мозъка, което предизвиква дегенеративни и когнитивни промени. Освен това той нарушава аборбирането на витамин В1, който е жизненоважно за поддържане на мозъчните клетки здрави, обяснява Daily Mail, предава lifestyle.bg.

И да, под консумация на алкохол се разбира дори бирата, които някои смятат за прекалено слаба, за да може да има същия негативен ефект. Но и тя попада в списъка с напитките които е добре да изключим от ежедневието си, ако искаме да останем с бистър ум максимално дълго.

Други изследвания по темата дори предполагат, че вредите от алкохолните напитки върху мозъка започват много преди 65-та годишнина - затова колкото по-малко пием през целия си живот, толкова по-добре.