0

С тотици шофьори в България чакат честитки от КАТ, след като за няколко дни популярното сред тях приложение Waze изненадващо спря да показва къде има полицейски постове на пътя. Глобените за скорост шофьори в периода от 7 до 11 октомври са почти двойно повече, научи „Телеграф“ от свои източници.

ПАК НА ТРЪНИ: Апликация вече не показва ченгетата на пътя!

В този период предупрежденията за полицейски постове на пътя са изключени в приложението временно. От началото на тази седмица от Waze обявиха, че се работи по отстраняването на грешки. Разработчиците дори обявиха, че са разрешили проблема, но това се оказа не съвсем вярно. Приложението продължи да дава грешки, отчита позиции на полицаи или дупка на пътя например на места, където такива изобщо не липсват.

Хайки

Изводът е, че полицейските сигнали вече са изключени от Waze и цялата потребителска база на приложението е засегната. Проверка на „Телеграф“ показа, че множество потребители потвърдиха във форумите reddit и Waze, че полицейските сигнали вече не са налични не само в България, но и в Португалия, Обединеното кралство, Германия, Италия, Австралия, Бразилия и Кипър. Не е тайна, че българските полицаи също използват приложението и още в първите часове на проблемите с него се усетиха. „Телеграф“ научи от свои източници, че в районните управления по места началниците са реагирали и незабавно са били извадени повече камери на пътя, за да снимат нарушителите на скоростните режими.

Проверки

Само за вторник и сряда по данни на КАТ в България са проверени 22 298 моторни преводни средства. В сряда са установени общо 18 водачи, качили се зад волана след употреба на алкохол – 8 от тях са шофирали след употреба от 0,5 до 1,2 промила, а други 10 -  с над 1,2, двама са отказали тестване. Под въздействие на наркотици са засечени да шофират 15 водачи, четирима са отказали да бъдат тествани. За същото във вторник са съставени 3636 фиша и 718 акта за установени административни нарушения. Извършен е контрол на 10 960 водачи и пътници. Съставени са 3203 фиша и 568 акта за установени административни нарушения. От петък КАТ стартира и следващата фаза на традиционната си акция „Зима“, при която вече ще глобяват шофьори, които карат с гуми с грайфер под 4 мм, без значение дали са зимни или летни.

Варианти

На фона на бъговете в приложението Waze отново се възродиха фейсбук групите от типа I See You КАТ, в които шофьорите си пускат съобщения къде се намират патрулите на полицията. Самите полицаи пък си имат тайна Viber група, в която си пишат къде колегите им са пратени наряд с камера, така че да не се отстрелват едни други. Варианти има и в други алтернативни приложения, подобни на Waze, но те не са особено популярни у нас. Едно от тях е сред ползвателите на айфони, познато като Apple Maps. Приложението позволява на потребителите да изпращат отчети за трафика, включително за произшествия, да намери по-бърз маршрут до дадена дестинация. В сравнение с Waze обаче броят на предупрежденията, които могат да бъдат докладвани, е изключително ограничен. Липсва и такова за местоположение на полицейски постове. Малко хора са чували за Coyote, но приложението съществува от доста време. Точно като Waze то разчита на доклади от общността, така че идва с подобни предупреждения за инциденти, ограничения на скоростта, задръствания, камери за скорост и т.н. Ако нямате нищо против да плащате за първокласни функции, TomTom и Sygic са разработили супер усъвършенстван навигационен софтуер, който наистина може да бъде полезен, когато седнете зад волана.

Приложение прави скъпата навигация в колата излишна

Решение

Очаква се в близките дни от Waze да разрешат проблема. Проверка на „Телеграф“ показа, че Google Maps наскоро беше актуализиран с отчитане на инциденти на всички платформи, включително Android Auto и CarPlay, но не поддържа всички типове отчети, интегрирани в Waze. Затова временно решение може да бъде преминаване към друго приложение, докато Waze отстрани грешката.  Потребителите все още могат да докладват за мобилни камери за скорост заедно с други често срещани опасности като пътни работи и закъсали превозни средства.

Убиецът на Ани и Явор ползвал навигацията

18-годишният ученик Адриан Антонов, който в полунощ на 8 май 2023 г. уби 24-годишната Ани и 23-годишния Явор, блъскайки ги, докато пресичат пешеходна пътека на столичния бул. „Сливница“, е използвал популярната сред шофьорите навигация за мобилни устройства – Waze. Тя играе ролята на антирадар, защото с нея се проследява къде има полицейски постове или камери.