Б ританският телевизионен водещ Пиърс Морган напуска предаването "Добро утро, Великобритания" след заядливи коментари за Меган Маркъл след екплозивното интервю на принц Хари и съпругата му, предаде АП.
Британският телевизионен водещ Пиърс Морган напуска предаването "Добро утро, Великобритания" след заядливи коментари за Меган Маркъл след екплозивното интервю на принц Хари и съпругата му, предаде АП.
Медийният регулатор на Великобритания съобщи, че е започнал разследване след получаването на над 41 000 оплаквания от коментарите на Морган за херцогинята на Съсекс.
Оттеглянето на водещия бе обявено, малко след като Бъкингамският дворец разпространи изявление, че твърденията на Хари и Меган за расизъм са "тревожни".
В интервюто с Опра Уинфри Меган каза, че е имало момент, в "който не е искала да живее повече" на фона на затрудненията й да се впише в британската монархия. Тя намекна също, че се е сблъскала с расистки предразсъдъци в Бъкингамския дворец и британските медии, а опитът й да потърси психологическа помощ е останал безрезултатен.
В предаването си 55-годишният Морган по време на дискусия за разкритията на херцогинята заяви: "Съжалявам, но не й вярвам".
"Не бих й повярвал и ако ми прочете прогнозата за времето", заяви той, допълвайки, че тя е провокирала "яростна атака" срещу кралското семейство.
Тези думи бяха разкритикувани от мнозина, особено от организацията за психично здраве "Майнд", която изрази разочарование и обезпокоеност от коментара на Морган.
Водещият уточни, че вярва, че психичните заболявания и склонността към самоубийство са проблеми, които трябва да бъдат възприемани изключително сериозно, но повтори, че "има сериозни притеснения относно истинността на много от казаното (от Меган)". След това той ядосано напусна студиото, когато синоптикът Алекс Бересфорд критикува отношението му към Меган. Докато Морган излизаше, заяви "аз бях дотук".
След това Морган повтори, че все така не вярва на това, което тя е казала в интервюто си за Опра Уинфри, предаде Ройтерс.
"Казах, че не вярвам на казаното от Меган Маркъл в интервюто й за Опра. Имах време да обмисля това свое мнение и все така не й вярвам. Ако вие сте й повярвали, окей", написа Морган тази сутрин в Туитър.
"Свободата на словото е кауза, за която с радост се жертвам. Благодаря за всичката любов и омраза. Отивам да прекарам повече време с мненията си", каза той на своите 7,8 милиона абонати.
Морган добави снимка на Уинстън Чърчил с цитат за свободата на словото.
В туит той я нарече "Принцеса Пинокио".
Морган беше съдия в "Америка търси талант", а през 2011 г. замени слота на предаването на Лари Кинг в праймтайма на Си Ен Ен със собствено токшоу, което бе спряно през 2014 г. заради нисък рейтинг. Бивш редактор в таблоид, журналистът се присъедини към "Добро утро, Великобритания" през 2015 година.
На този фон Бъкингамският дворец разпространи изявление, в което се казва, че са загрижени за обвиненията в расизъм от член на кралското семейство и ще разгледат въпроса, предадоха световните медии. "Цялото семейство е тъжно от факта, колко трудна са били последните няколко години за Хари и Меган", заяви говорител на кралското семейство.
"Повдигнатите въпроси, конкретно и този за расизъм, са много обезпокоителни. Те се приемат много сериозно и ще бъдат обсъдени в кралското семейство. Хари, Меган и Арчи винаги ще бъдат обичани членове на семейството", се казва още в изявлението.
В интервюто, което привлече средно 11 милиона зрители във Великобритания и 17 милиона в САЩ, не бяха спестени редица обвинения, отправени към Короната. Расизъм, психически тормоз, неравенство - коментарите на двойката разтърсиха света.
Сред най-шокиращите обвинения, които Меган Маркъл отправи, беше това за расизъм срещу детето й Арчи. Тя намекна, че титлата "принц" му е била отказана заради опасения около цвета на кожата му.
Британците: Херцозите да останат без титли
Отрезвяващо проучване показва, че по-голямата част от британците смятат, че принц Хари и Меган Маркъл са подвели кралицата след интервюто с Опра Уинфри. Повечето от анкетираните призоваха херцозите от Съсекс да бъдат лишени от титлите си. Много хора не вярват на твърдението на Меган за расизъм срещу неназован член на кралското семейство, пише Дейли мейл. Онлайн анкетата е направена по поръчка на медията.
Според допитването, интервюто е ударило монархията, дори и личната популярност на кралицата, макар и не толкова, колкото тази на Хари и принц Чарлз.
Само един на трима смята медийната изява за правилна, като това мнение нараства за половина анкетирани на възраст между 18 и 44 години.
Повечето хора смятат, че Хари и Меган отдават приоритет на вниманието на медиите пред задълженията си, сочат заключенията от онлайн анкетата.
Резултатите разкриват разделение между по-възрастни и по-млади британци - като последните често са по-склонни да приемат твърденията на Хари и Меган.
На върпос дали вярват на Хари и Меган или на кралицата и кралското семейство, 52% от по-младите хора са избрали Съсекс. Сред онези на 45 и повече години, 50 процента са заявили, че са за кралицата и нейното семейство. Във всички възрасти повечето вярват на кралицата.
С изключение на херцога на Единбург и херцогинята на Корнуол, всички възрастни членове на семейството са претърпели спад в личната си популярност след излъчването на интервюто на Опра.
Анкетираните от всички възрасти са на мнение, че сега двете страни трябва да заровят брадвата и да спрат да воюват. На въпроса защо Хари и Меган се преместиха в Америка, най-голямата част заявиха, че "те искат предимствата на кралския живот, но не и отговорностите".
Мнозинството (54 процента) заявяват, че двойката е избрала „грешното време“ за интервюто, тъй като херцогът на Единбург - принц Филип, все още се възстановява от сърдечна операция в болница.
Обществеността не подкрепи твърдението на Съсекс, че са получили негативно медийно отразяване от сватбения им ден до заминаването им миналата година. 35% са на мнение, че отразяването е адекватно, а 8% смятат, че е твърде благоприятно. Само 36 на сто го намират за неблагоприятно.
Помолени да отбележат емоциите си от интервюто, те най-често са разочарование (41%) и гняв (25%).
Проучването е направено сред повече от 1000 пълнолетни.
Монитор