К упуването на имот в България може да е вълнуващо начинание, но е съществено важно да подходите към този процес със задълбочено проучване и добро планиране. Независимо дали се интересувате от очарователна къща на крайбрежието, модерен градски апартамент, традиционна селска къща или недвижими имоти в София, тези съвети ще ви помогнат да се ориентирате в пазара на имоти в България и да направите успешна и спокойна покупка.
Започнете с проучването на имоти
Преди да предприемете Вашето приключение с недвижимите имоти в България, си отделете време да си опишете идеалния вариант. Задайте си няколко важни въпроси като:
- Колко мога да инвестирам без проблем?
- Къде се виждам да живея?
- Каква е представата ми за моя имот?
- От какво пространство се нуждая?
- Какви удобства не подлежат на преговори?.
Google Maps е също добър начин за търсене
Щом си набележете потенциален имот за закупуване, използвайте Google Maps, за да го разгледате виртуално. Проучете картографските снимки и ако е възможно използвайте Street View, за да получите добра перспектива за имота и околностите.
Проучете нещата извън самия имот. Вижте кои са ресторантите в съседство, има ли библиотека, училище, паркове в близост. Разгледайте скорошни отзиви от посетители и снимки, за да добиете представа за местната атмосфера и удобства. Тази виртуална разходка ще помогне да откриете възможни недостатъци или неприятни аспекти на имоти от дистанция, спестявайки си време и възможно разочарование.
Професионален съвет: Google Maps предлага и инструмент за измерване на площта на имотите. Просто използвайте инструмента за измерване на дистанция, начертайте обекта и получете бързо изчисление в квадратни метри.
Използвайки целия капацитет на Google Maps, може да се сдобиете с ценни изводи за потенциалния имот и околностите му. Така търсенето Ви ще е по-ефективно и информирано.
Проверете Агенция по вписвания и кадастъра
Преди да завършите вашата покупка на имот, е изключително важно да проверите легалния му статус и партиди. Ето как да го направите:
Имотен регистър
- Този регистър поддържа и пази всички данни за партидите на отделните имоти, правото на собственост и неговото изменение или прекратяване.
- За преглед и справки, може да влезете онлайн в регистъра на: https://portal.registryagency.bg/PR/en/Services
- Изисква се регистрация с валидна електронна поща и електронен подпис.
Кадастър
- Тази система съхранява опис на поземлените имоти в България.
- Безплатната онлайн версия (https://kais.cadastre.bg/en/Map) ви позволява да видите разположението и размерите на даден имот.
- В редки случаи може да няма данни за конкретен имот. Тогава, ще Ви трябва скица от местната община, която се издава безплатно.
За официални цели винаги изисквайте от продавача печат върху издадената справка на конкретната карта. Това ви гарантира, че имате проверено физическо доказателство.
Оглед на имота
Важно е да направите цялостен преглед на имота. Започнете с физическо проучване на неговите действителни размери и състояние. Сравнете физическото измерване на имота и принадлежащата му земя с данните от кадастъра (скицата).
Въпреки че в България няма практика за комплексно проучване на имоти, повечето банки ще изискват независима експертна оценка при заявка за ипотека.
Добре е да се отбележи, че българското законодателство оставя на отговорността на продавача да приложи всякакви известни недостатъци по собствеността.
Като внимателно огледате и проучите имота, може да намалите възможните рискове и да направите информирано решение за покупката Ви.
Задълженията на нотариуса
Нотариусът изиграва съществена роля при имотните транзакции в България. Той сверява личните документи и на двете лица - продавач и купувач, потвърждава собствеността на продавача и предупреждава купувача за всякакви правни пречки. Пред нотариус се подписват нотариалния акт и от двете страни. Купувачът може и да упълномощи друго лице с пълномощно за покупко-продажбата, но обикновено се изисква лично присъствие при такъв вид сделки, макар и понякога това да не е съвсем удобно.
По същество, нотариусът свидетелства за целия процес, уверявайки се, че всички документи са налични, освидетелства подписите и вписва нотариалния акт в Агенция по вписвания.
Цена на имота
Преди да предприемете търсене на желания имот, е добре да разбирате какви са свързаните с това начинание цени. За да избегнете нежелани разходи, си съставете подробна разбивка на бюджета.
Предвидете разходи като:
- Административни такси: заплащане на нотариус, такса за пълномощно (ако трябва) и правно представяне.
- Брокерска комисионна: Обикновено има около 2,5 %- 3 % комисионна върху цената на имота, която се заплаща на агенцията.
- Местни данъци и такси: 2,5%- 3% такса се плаща на местната община при закупуване на имот в нея. Данъкът е различен в различните общини.
- Бюджет за ремонт, ако купувате старо жилище.
Знаейки за тези допълнителни такси, може да си съставите по-реалистичен бюджет и да управлявате по-умело финансовата страна на закупуването на нов имот.