0

И мената на най-големите циклони убийци в историята се заличават завинаги от списъците на Световната метеорологична организация, която кръщава тези природни стихии.

Това обясни пред „Телеграф“ климатологът проф. Георги Рачев от Софийския университет „Св. Климент Охридски“.

Само преди дни организацията съобщи, че ураганите Берил, Хелийн и Милтън в Атлантическия океан и Джон в Тихия океан са причинили твърде много смърт и разрушения и затова вече е забранено мега бури да бъдат кръщавани с тези имена, съобщи АФП.

Ураганът Хелън нанесе огромни поражения

 Ураганът Хелън нанесе огромни поражения
ЕПА/БГНЕС

Движение

Разрушителните природни явления получават имена още от времето на Втората световна война. „За по-лесното следене на движението на тропичните циклони американските метеоролози започват да им слагат собствени имена.

Отначало е било доста шеговито. Кръщавали ги на съпруги и на приятелки. Това са били преди всичко женски имена. Говорим за 70-80 години назад, когато не е имало сателити и компютри, а кръщаването е помагало да се следи траекторията им, особено когато те са били близко един до друг. Така можело да се проследи целият им път на зараждане и движение“, обяснява климатологът.

Много силен вятър през 2007 г. вилня у нас и успя да събори цирка в столицата

 Много силен вятър през 2007 г. вилня у нас и успя да събори цирка в столицата
Телеграф

Правила

От Световната метеорологична организация въвеждат правила при използването на лични и собствени имена.

От 1979 година се кръщават и с мъжки имена. „Това са чудовищни атмосферни образувания, които обикновено сеят много разрушения и само смърт. Нищо добро не е свързано с тях - наводнения, силни ветрове, гръмотевични бури и опустошителни разрушения.

Има 4 списъка с по 21 имена. Този списък започва с латинската азбука. По-миналата година списъкът започвал с Албето, Берил, Крис, Ернесто, Флоранс и така нататък, докато не свършват буквите в латинската азбука от списъка. След това се минава на следващия“, разясни още проф. Рачев.

В България има урагани, които нанасят големи щети, но те нямат имена

 В България има урагани, които нанасят големи щети, но те нямат имена
Телеграф

Завинаги

Ураганите Катрина, Андрю и Алън например са извадени завинаги от списъците и остават в климатичната история на Земята. Ураганът Катрина потапя Ню Орлиънс през 2005 г. И до ден днешен не е ясен броят на загиналите, защото в повечето случаи жертвите са вследствие на катастрофалните наводнения.

Смята се, че в стихията живота си са загубили между 1500 и 1800 души.

Катрина е един от най-мощните урагани, помел Ню Орлиънс

 Катрина е един от най-мощните урагани, помел Ню Орлиънс
АП

Повечето от тях са хора, които са отказали да бъдат евакуирани. Катрина нанася щети за около 150 милиарда долара. „Читателите могат да си представят какви колосални опустошения предизвиква силният вятър и тези проливни валежи.

За европейците е непонятен интензитетът на тези валежи, защото само след 6-8 часа може да се стигне до преливането не само на реки, но и до скъсването на диги и нахлуването на океана. Ураганните ветрове могат да достигнат сила от 150-200 километра в час, а в някои случаи и над 200 километра в час.

Катастрофалните циклони от категория 5 са истински убийци, които не остават нищо живо по пътя си.

Именуват ги и на митични същества

Смъртоносните стихии носят не само лични имена, но и такива на митични герои. В района на Филипините, Япония и Китай действа друг списък с местни наименования, които обикновено са на митични герои, на герои от приказките, на местни забележителности.

Те са одобрени от държавите, които са най-често засегнати от тропичните циклони. Думите тайфун и ураган практически са местните наименования на така наречените тропични циклони. Всяка една народност, която е засегната от тях, обикновено ги кръщава с някакво местно наименование. На китайски тайфун означава „силен вятър“. В Централна Америка тропичните циклони пък се наричат урагани.

Евакуират милиони за денонощие

Само полицаи остават на пътя на стихията

Американците са способни да евакуират няколко милиона души в рамките на едно денонощие. На местата, където ще мине циклон, остава само полицията. През последните преминавания на мега бурите обикновено жертвите са сред полицаите. Тези, които остават да пазят имуществото, отбелязва професорът.

„Представете си 2 милиона души евакуирани, които след седмица се завръщат по родните места и намират къщите си така, както са ги оставили.

Мародерството е сведено до минимум“, разказва още той. След преминаването на урагана Катрина в САЩ са въведени много строги строителни норми, така че циклони от 1 и 2 степен да не могат да вдигнат покрив на къщата. Външните врати и прозорци трябва да издържат на вятър от порядъка на 120-150 километра в час.

Въпреки затоплянето броят на циклоните не се е увеличил рязко. Броят на човешките жертви пък всяка година намалява.