П редизвикателство, появило се през 2001 г., набира отново популярност в интернет: хора се опитват да изгълтат на сухо лъжица канела.
Героите от видеоклиповете, които се множат в TikTok, слагат супена лъжица от подправката в устата си и след това плюят прахта един към друг. Но изпитанието далеч не е безобидно.
Канелата не е вълшебно вещество, а фин сух прах, който веднага абсорбира цялата влага. Веднага щом сложите пълна лъжица с подправката в устата си, тя моментално става лигава и почти невъзможна за преглъщане или говорене. А ако се опитате да я вдишате, частиците канела попадат в дихателните пътища, причинявайки силна кашлица.
Освен това канелата е в слюнката, като захарта например. Остава суха и дразнеща като фин пясък. Затова дори самото й задържане в устата създава неприятно усещане, а преглъщането става още по-трудно. Ето защо повечето участници в предизвикателството се отказват още през първите няколко секунди.
Предупреждение
Може ли предизвикателството с канела да бъде вредно? Да, този трик може да бъде не само неприятен, но и наистина опасен за вашето здраве, предупреждават експерти.
Първо, сухият прах лесно попада в дихателните пътища. Освен кашлицата, която сама по себе си е неприятна, канелата може да предизвика усещане за парене в гърлото, повръщане и задушаване.
Второ, малките частици канела дразнят лигавиците не само поради формата си, но и поради цинамалдехида, съединение, което придава характерната миризма на подправката. Това вещество е силен алерген, който може да причини възпаление на тъканите в устата и носа.
Освен това канелата не се разтваря и не се разлага в белите дробове. Факт е, че подправката се прави от дървесна кора и целулоза, вещество, което не се разгражда лесно. В малки количества организмът го понася нормално, но цяла лъжица може да причини хронично възпаление и замяна на здрава белодробна тъкан с плътна такава.
Кумарин
Накрая: канелата съдържа кумарин. Това вещество бързо се абсорбира в черния дроб и може да повлияе на функционирането му. При някои хора това излагане може да причини възпаление или дори увреждане на клетките на този орган. Това явление е малко проучено при хора, но експериментите с животни показват силното токсично действие на кумарина: при периодична експозиция веществото причинява некроза на черния дроб, а при продължителна експозиция - белодробни тумори.
Понякога последствията от предизвикателството изискват спешна медицинска помощ. Популярността на тенденцията процъфтява през 2012 г., когато центровете за контрол на отравянията в САЩ получават 122 обаждания, свързани с опити за изяждане на лъжица канела. При 30 ситуации се е наложила лекарска намеса. Общо 222 случая, включващи тийнейджъри, са докладвани през въпросната година. Има и някои страшни истории: млад мъж от Мичиган прекарва четири дни в болница, след като е вдишал канела на прах. Получава хипоксия, задушаване и силно повръщане.
Какво казва науката за канелата и полезна ли е? В малки количества, каквито обикновено добавяме към кафето си в четвъртък или към печива, канелата, стига да не я гребете и поглъщате с лъжици, нищо лошо няма да причини. Но в големи дози подправката може да бъде вредна за черния дроб. Причината е същият кумарин, за който вече стана дума.
Добавка
Канелата има дълга история в народната медицина и в наши дни подправката е популярна като хранителна добавка, предимно сред хората с диабет и онези, които искат да отслабнат. Но ако говорим за сериозни научни данни, тогава не всичко е толкова розово.
Има два основни вида канела, популярни по света: цейлонска и касия, като втората съдържа повече кумарин и затова се счита за по-опасна.
Въпреки че има много изследвания, все още е трудно да се каже дали канелата наистина помага при диабет. Например в интернет можете да намерите твърдения, че ако добавите канела към сладките печива, кръвната ви захар няма да се повиши. Но няма научни доказателства в подкрепа на това.
Учените казват, че са необходими повече висококачествени проучвания, за да се осигурят солидни доказателства за ползите от канелата при диабет. В експериментите, които вече са проведени, те не посочват какъв вид канела е използвана, а това е важно, тъй като химичният състав на цейлонската и на касията е различен.
Съществува също вярване, че спреят с екстракт от канела може да помогне при симптоми на сенна хрема. Но и тези данни са предварителни и изискват потвърждение.
Каква е крайната цел? Канелата може и трябва да се използва като вкусна подправка. Но е по-добре да откажете да участвате в TikTok предизвикателството: интернет славата не си струва проблемите, които може да си докарате с белите дробове или черния дроб. Също така няма смисъл да очаквате чудеса от канелата в областта на отслабването или подобряването на здравето – дори и да има някакъв ефект, той ще е временен.
