0

М ахмурлукът не е болка за умиране, особено ако сте сложили някаква празнична бариера на чашките и не сте смесвали различни видове алкохол. Въпреки това симптомите му са толкова тежки, че вероятно вече съжалявате, че не сте взели мерки. Ето как да се върнете към живота и да отървете махмурлука час по-скоро. Не за друго, но следновогодишно идват още януарски имени дни, когато пак ще се пие. 

Ако сте предозирали или сте се натровили с алкохол или някой край вас го е сторил, следете за тези симптоми, които не са безобидни:

- Объркването на съзнанието (човек не отговаря на въпроси, не може да разбере къде е).

- Повръщане, което не може да бъде спряно и което не позволява прием дори на питейна вода (всичко се връща обратно наведнъж).

- Конвулсии.

- Бавно дишане - по-малко от 8 вдишвания в минута.

- Нерегулярно дишане, с прекъсване между вдишванията за повече от 10 секунди.

- Много бледа, до синя, кожа.

- Намалена телесна температура.

- Припадък, от който потърпевшият не може да се „върне” – изглежда сякаш е заспал непробудно. 

Ако изпитвате нещо от това или комбинация от изброените симптоми, не чакайте да отмине, а се обадете на Бърза помощ. Но ако ви мъчи обикновен (или необикновен) махмурлук, изпробвайте някои от следващите съвети. С уговорката, че нищо не премахва махмурлука от раз, а си трябва време. В което да оцелеете.

1. Възстановете баланса на течността

Алкохолът потиска производството на вазопресин - хормон, който регулира количеството на урината, посветено на бъбреците (следователно се нарича още антидихуретичен хормон). В резултат на това под въздействието на алкохола тялото започва активно да произвежда влага. Ако махмурлукът в допълнение е придружен от изпотяване, повръщане, диария, човек губи още повече вода. А дехидратацията е правилният път към факта, че замаяността, главоболието, слабостта, сухота в устата и други симптоми на махмурлук ще станат още по-забележими. Следователно първото нещо, което трябва да направите, е да върнете тялото, за да бъде изгубена влага. Най-добре е да пиете разтвори за рехидратация (например от аптека), изотонични спортни напитки или пилешки бульон. Но най-напред започнете със сладък чай, например с мед, плодов сок или зелев сок.

2. Не се мотайте

Лекарите честно признават: Изглежда, че малка доза алкохол наистина може да облекчи неприятните сутрешни симптоми. Най-вероятно това е така, защото махмурлукът е свързан със синдрома на премахването - това е името на влошаването на благосъстоянието, когато тялото губи психоактивното вещество, към което той успя да свикне. За да се получи такъв навик, не е необходимо да се пие седмици наред: в някои случаи се формира буквално за един ден. А синдромът на отмяна наистина може да бъде отложен или облекчен чрез вкарване на малко алкохол – примерно бира. Но ако тялото толкова лесно свикне с алкохол, тогава новата доза на принципа „клин клин избива” може да се превърне в стъпка към образуването на алкохолна зависимост. И това определено не е във ваш интерес.

3. Закусвайте или поне обядвайте

Няма нужда да се тъпчете насила, но ако главата ви цепи, може би трябва да хапнете нещо. Факт е, че алкохолът намалява кръвната захар. Ефектът е особено забележим, ако човек пие „на голо” – без мезе, а просто се налива. Тогава на мозъка катастрофално му липсва глюкоза и демонстрира това със слабост и главоболие. Тостът и плодов сок са прост и безопасен начин да върнете захарта в нормалното съсояние.

4. Разходете се или тренирайте малко

Лесната физическа активност няма да излекува махмурлука. Въпреки това по време на някои леки упражнения тялото ще развие доза ендорфини - естествени болкоуспокояващи, които могат леко да подобрят махмурлъка.

5. Вземете болкоуспокояващи

В случай че главата ви цепи нетърпимо, вземете хапче, но не прекалявайте и избягвайте таблетки въз основа на ацетилсалицилова киселина. Експерти от американската медицинска организация „Майо Клиника” предупреждават, че такива болкоуспокояващи могат да засилят дразненето на стомаха. Внимавайте и с парацетамола. При хора, които редовно злоупотребяват с алкохол, такива таблетки могат да причинят сериозни увреждания на черния дроб.

6. Опитайте се да поспите 

Махмурлукът може да продължи до 24 часа. Това е времето, в което трябва да оцелеете. Най-удобно е това да се направи насън.

7. Погрижете се за външния си вид

За да не уплашите околните с торбички под очите и кожа с цвят на пръст, пийте повече вода – една от основните причини за вашия махмурлук е липсата на влага в кожата. Жените могат да спасят положението с маска от овесена каша или готов скраб. Направете си компрес от зелен чай, който ще възстанови добрия вид. Подравнете тена на лицето с лек грим, сложете гланц за устни. 

Ето няколко прости препоръки:

- Не пийте на празен стомах. Преди партито не забравяйте да вечеряте плътно, за предпочитане въглехидрати (макаронени изделия, ориз, хляб) или мазнини. Такава храна ще забави усвояването на алкохола и ще ви предпази от пикови концентрации на алкохол в кръвта.

- Знайте си нормата. Опитайте се да определите предварително за себе си колко можете да пиете и не пресичайте тази граница.

- Не забравяйте да замезвате.

- Пийте не само алкохол, но и вода, сокове, неалкохолни напитки. По-добре е да откажете швепса: Смята се, че ускорява усвояването на алкохол в кръвта, а също така дава допълнително натоварване на черния дроб.

- Не пушете. Пушенето в комбинация с алкохол увеличава вероятността да страдате на следващия ден.

- Пийте бавно. Здравословната скорост е не повече от една напитка на час. Под една напитка (една стандартна напитка) лекарите разбират, че приблизително 350 мл бира съдържат 5% алкохол, 150 мл сухо вино или 45 мл водка, коняк, уиски или друг концентрат от 40 градуса.

- Когато си лягате, изпийте около половин литър вода. И сложете чаша на нощното шкафче, в случай че жаждата ви налегне през нощта.

*Автор: Цвета Дилова