0

Е страдната легенда Ваня Теохарова е записала на български големия хит на сръбската си колежка Цеца Величкович „Кукавица“.

Автор на родните стихове е Агент Иван Тенев, а записът е издаден от „Балкантон“ през 1996 г. в първия й самостоятелен албум „Руфинка“, който излиза на аудиокасета.

Ревност

В проекта са включени и две песни от филмовия композитор на столетието Митко Щерев - „Ти и аз“ и „Ревност“, и двете по стихове на златното перо на българската музика Александър Петров. „Няма някаква конкретна история около тях, която мога да разкажа, направих го с удоволствие. Ваня ги изпя великолепно, но за съжаление не бяха завъртени в ефира, за да станат популярни. Преди няколко години тя ми се обади, че подготвя компактдиск с най-хубавите си песни и ме пита дали съм съгласен да ги включи. Казах й, че нямам нищо против и й ги подарявам. Оттогава започнахме да се чувахме редовно по празниците“, разказа Митко Щерев. На последната Коледа обаче телефонът мълчи. Оказва се, че Ваня Теохарова е отлетяла навръх Рождество на 68 г. Тъжната вест съобщи нейната племенница Мария Илиева. „Не мога да повярвам. Много ми е мъчно. Ваня имаше уникален глас, който никога не можеше да бъде сбъркан с друг. В България са малко такива като нея и Ваня Костова. Слагам я в топ 10 на най-добрите български певици“, сподели Митко Щерев.

Обектив

Ваня Теохарова е родена на 26 ноември 1956 г. в Асеновград. Завършила е Българската държавна консерватория през 1976 г. в класа на Стефан Анастасов заедно с Кичка Бодурова, Росица Борджиева, Росица Ганева и Юксел Ахмедов. Още първокурсничка получава покана да замести заминалата за чужбина Ани Върбанова в „Студио В“, където остава до разпадането на групата 10 месеца по-късно. Във втори курс става вокалистка в трио „Обектив“ заедно с Мая Нешкова и Виолета Оникян. Заедно записват и единствената голяма грамофонна плоча на триото - „Да танцуваме“, 1978 г. Тя включва кавър версии на световни хитове на български език като „С нас на път“, „Линда“, Миг под небето“, „Да лети песента“, „Три момичета“, „Хайде, запей“. 8 години е омъжена за ръководителя на „Обектив“ Николай „Бебо“ Куюмджиев, развеждат се с разпадането на триото.

Руфинка

Сред многобройните им концерти са две мащабни турнета в Монголия и Алжир през 1980-1981 г. по случай „1300 години България“, в които участват и Петко Петков от „Трамвай №5“ и актьорът от „Комбина“ и „Всичко е любов“ Иван Иванов. Последната формация е в състав: Ваня Теохарова, Лика Ешкенази и Маргарита Иванова, емигрирала в Канада през 1990 г. От 1984 г. Ваня Теохарова започва самостоятелна кариера. Концертирала е в Япония, Алжир, Чехия, Гърция, Кипър. През 1996 г. издава дебютния си албум „Руфинка“ на аудиокасета от „Балкантон“. Наред с естрадни шлагери като „Хубава жена“, „Вяра“ и „О, колко скука“ от Красимир Гюлмезов, „Защо не можем“ и „Измислена жена“ от Димитър Гетов тя включва и модерни обработки на популярни народни песни като „Руфинка“ и „Стано Стефано“. Популярната днес фолкпевица Таня Боева записва някои от вокалните групи за песните, както и квартет „Славей“ с Надка Караджова. През 1987 г. сключва втори брак, който разтрогва през 1997 г. В Златния фонд на Българското национално радио са регистрирани 80 нейни песни – самостоятелни и с трио „Обектив“. Ваня Теохарова притежава неповторим колоратурен сопрано глас, който достига до фа диез на трета октава. Обожава Арета Франклин, соул и джаз музиката. Точно тези парчета най-добре й лежат и винаги обира най-много аплодисменти с изпълненията на Сreatest love of all, Vision of love и Sweet angel of the night. В периода 1989-1992 г. работи в Гърция с Василис Карас.

Противоречива и провокативна

"На Коледа ни е напуснала моята колежка от трио "Обектив" Ваня Теохарова. Талантлива, противоречива и провокативна личност. Тъжно... да й е светъл пътя към звездите!", написа във Фейсбук колежката й Мая Нешкова. Именно в нейните големи концерти в НДК са последните концертни изяви на Ваня Теохарова. „Сбогом, Ванче! Почивай в мир! Благодаря на песента, която ни събра!“, добави и Лика Ешкенази. Пред вокалното трио „Обектив“ са преминали още големи имена в родната музика като Мими Иванова, Маргарита Хранова, Кичка Бодурова, Катя Филипова, Росица Ганева, Гергана Влъчкова, Маргарита Градева, Стефка Оникян, Вера Бъчварова, Виолета Оникян и др. Формацията на Бебо Куюмджиев развива активна концертна дейност през 70-те и се превръща в своеобразен трамплин за много певици, които по-късно имат успешни изяви като солистки. Триото представя няколко песни на фестивала “Златният Орфей” и осъществява концертни турнета в Русия, Германия, Румъния и Сърбия. Куюмджиев поддържа едноименен комбо-състав за концертните изяви на триото.