О тхвърлянето на естествената светлина сутрин, късните физически натоварвания (тренировки), неправилният дневен сън, прекомерната употреба на джаджи и воденето на заседнал начин на живот могат значително да намалят качеството на нощната ви почивка. Д-р Гонсало Пин, ръководител на детското отделение и координатор на отделението за сън в болница Quironsalud във Валенсия, разказва за това пред Vanitatis.

Според лекаря една от основните грешки е „бягството“ от сутрешната слънчева светлина – вместо да „запердваме“ веднага прозореца, трябва да посрещаме лъчите с усмивка.

„След събуждане човек трябва да прекара поне 30 минути на дневна светлина, за да синхронизира биологичния си часовник и да подобри качеството на съня през нощта. Много хора обаче предпочитат веднага да седнат пред екрана или да останат на закрито, нарушавайки естествения си циркаден ритъм“, обяснява експертът.

Късните нощни тренировки са друг често срещан рисков фактор за безсъние. Лекарят обяснява, че макар физическата активност като цяло да е полезна, вечерните упражнения пречат на производството на мелатонин, основния хормон на съня. Поради тази причина д-р Пин съветва да се спортува сутрин или следобед.

Правилният дневен сън е не по-малко важен. „Кратка почивка до 30 минути преди 16 часа може да бъде полезна. Но по-дългият или по-късен сън ще наруши вътрешния ви часовник и ще затрудни заспиването вечер“, отбелязва лекарят.

Пин също така предупреждава за ефекта на „социалния джетлаг“ (състояние, свързано с отпадналост, главоболие, безсъние вследствие на нарушение на съня). Това се получава, когато човек рязко промени режима си на сън между делничните дни и уикенда. Такова несъответствие нарушава циркадните ритми, създавайки усещане за смяна на часови зони дори без да пътува. Според специалиста е необходимо да се поддържа стабилен график на съня всеки ден, включително през уикендите.

Злоупотребата с джаджи и заседналият начин на живот допълват списъка с причини за безсъние. Експертът припомня, че синята светлина от екраните потиска действието на мелатонина, а липсата на физическа активност намалява нуждата от сън.