0
Гв вният дизайнер на германският гигант Mercedes-Benz проф. д-р Гордън Вагенер посети страната ни по повод отбелязването на 10-годишнината от сътрудничеството на катедра „ Инженерен дизайн” при Технически университет-София с Daimler AG. Събитието се състоя в шоурума на „Балкан Стар”, официален представител на Mercedes-Benz за България, а специалният гост проф. Гордън Вагенер изнесе лекция на тема индустриален дизайн пред студенти и специалисти в областта на автомобилите.
Плод на съвместната работа на Техническия университет – София, и Mercedes-Benz са два знакови проекта, които имат за цел да поставят основата на производство на автомобили в България. Първият дизайнерски проект стартира през лятото на 2005 г. и е наречен Universe. В него участват студенти от ТУ-София, специалност „Инженерен дизайн”, съвместно с Daimler AG, тунинг фирмата Brabus и някои български компании. Проектът е наричан още „Автомобил, произведен в България”, като основната цел е създаването на действащ прототип на малка градска кола на базата на Smart Forfour в периода 2005-2007 година. Инициатор на проекта и ръководител от страна на Daimler е проф. Харалд Лешке, ръководител на отдел „Корпоративен дизайн и иновативни проекти” към Mercedes-Benz в този период. Ръководител от страна на Технически университет е проф. Сашо Драганов. Екипът на проф. Харалд Лешке и проф. Сашо Драганов, със съдействието на Brabus, създава един собствен автентичен български дизайн на автомобил, среден клас с цена между 7000 и 9000 евро. Проектът преминава през първа фаза, в която са създадени от първата скица три модела в умален мащаб 1:5 на три отделни и различни автомобилни версии. От тях читателите на списание „Ауто Билд България”, посредством анкета, избират един от тези варианти, който се осъществява в модел 1:1 във втората фаза, от развитието на проекта, на територията на Техническия университет в град Сливен. 12 студенти са командировани там и работят в студио с подходящи за целта условия като пространственост и оборудване. Екипът получава като подарък от Brabus макет на разработвания тип автомобил и върху него дизайнът бива адаптиран в третата фаза във вид на движещ се прототип. Тримата основни участници студенти са Володя Димитров, Даниел Чавдаров и Иван Иванов. Проектът е реализиран и с активното лично съдействие на бившия главен дизайнер проф. д-р х. к. Петер Пфайфер и проф. х.к. Бодо Бушман и участие на Samsung в лицето на главния дизайнер за Европа Хари Чой, както и със спонсорството на десетки български институции и фирми. На 6 май 2007 г. завършеният прототип Universe изминава първите си километри пред многобройната публика на летището в Сливен.
Вторият съвместен проект на Технически университет – София, и Daimler AG стартира през 2010 г. с работно наименование Е-Taxi и също е направен съвместно с Brabus. Ръководителят на проекта от страна на ТУ – София, проф. Сашо Драганов, заедно със студенти от специалност „Инженерен дизайн”, представя нови проекти за хибридни автомобили с електродвигатели, подходящи за градски условия. Консултант от страна на германския автомобилен гигант отново е проф. Харалд Лешке, а самата разработка е направена в рамките на магистърска програма „Дизайн на транспортни средства”. За разработка и изпълнение на проекта са били необходими около два семестъра. Със свои разработки са взели участие 10 магистри, като повечето от тях са предложили по няколко варианта. Студентите разработват дизайнерски проекти за екстериорен и интериорен дизайн на модулен принцип върху базата на автомобили от А и В класа на Mercedes. Превозните средства с електродвигатели от хибриден или самостоятелен електрически тип ще бъдат подходящи за ползване като индивидуално или маршрутно такси, а също и като служебни коли за фирми, институции, администрация, и дори като семеен автомобил. Съдействие за амбициозния проект оказва главният дизайнер на Mercedes проф. д-р. Гордън Вагенер и президентът на Brabus проф. х.к. Бодо Бушман.