0

Р екордните 453 061 българи честват имен ден в първите два дни на тази седмица. Това сочат най-актуалните данни на Националния статистически институт (НСИ).

Маратон

Празничният маратон започва с днешния Йордановден. Повод да почерпят имат 123 107 българи. От тях мъжете, носещи име в чест на Кръстителя, са 66 009, а евите - 57 098. Етнолози обаче попариха феновете на тънките мезета, тъй като трапезата в понеделника трябва да е постна. Блюдата са идентични с приготвяните за Бъдни вечер. Поставят се зелеви сарми, пълнени чушки с боб, варено жито и вино. Задължително се слагат още орехи, по които се правят гадания за бъдещето. Поверието гласи, че ако изтегленият от купчината се окаже здрав и пълен, то и годината за човека ще бъде хубава.

Богоявление

На днешния ден църквата отбелязва Богоявление, което народът ни нарича Водици. Навсякъде в страната, край водоеми и реки стават църковно-народни тържества. Свещеникът хвърля кръст във водата, а млади момци и мъже скачат в нея, за да го извадят, надявайки се на здраве от Бога. Хората вярват още, че ако времето е студено и кръстът замръзне преди да бъде изваден, годината ще е здрава и плодовита. Предвид прогнозите на метеоролозите за затопляне обаче това е слабо вероятно да се случи.

На Водици се извършва и друг важен ритуал –светената вода в храмовете се обновява. И още:

освещаване (благославяне) бойните знамена, флаговете и знамената – светини на Българската армия; измиване на домашните икони в извори, реки и езера.

Според християнското тълкувание всички тези обичаи повтарят Кръщението Господне във водите на река Йордан. Според библейския разказ, когато св. Йоан потопил Исус в реката, се явил Бог с образ и глас, и Дух Светий слязъл над Него под формата на гълъб.

Наздравици

Във вторник (7 януари) поводите за наздравици продължават по повод Ивановден, когато празнуват 329 954 (от тях 210 822 мъже и 119 132 жени). Утре вече са разрешени и блажните гозби и мезета. По традиция е хубаво имениците да почерпят за здраве със свински ребърца с кисело зеле. И още с варено жито, ошав от сушени плодове, баница със сирене, луканка и традиционната кървавица.

Ивановден се празнува също като ден на кумството. На много места в страната е запазен обичаят, според който сключилите брак през последната година да гостуват на своите кумове.

В храмовете пък има служби, споменуващи кончината на св. Йоан Кръстител. С този ден свършва периодът на т.нар. Мръсни дни, когато венчавките се забраняват. Според християнския канон от Ивановден до началото на Великденския пост (2 март) сватбите отново стават разрешени.