0

П артиите на юруш подхванаха Изборния кодекс.

Запознати предричат, че това е знак, че политиците са готвят за поредни нови избори.

Промените в кодекса бяха включени допълнително в дневния ред на заседанието на Правната комисия днес, вторник, и бяха приети почти без дебати и само с кратки представяния от вносителите.

Парламентарната комисия по конституционни и правни въпроси прие на първо четене всички внесени пет проекта за изменения и допълнения на Изборния кодекс - на "Продължаваме промяната", на "Демократична България", на БСП, на ИТН и на "Възраждане".

Промените

ДБ и БСП елиминират СИК - искат преброителни комисии и центрове 

По нов начин да става преброяването на гласовете от изборите – сходни предложения в тази посока дават „Демократична България“ и БСП във внесените поотделно от тях законопроекти за промени в Изборния кодекс.

Идеите и в двата документа изключват Секционните избирателни комисии (СИК) да се занимават с броенето, а то да бъде делегирано на нови преброителни комисии и/или преброителни центрове, мотивират се от формациите.

БСП предлага да се запази машинното гласуване във вида, в който е в момента. Машините ще отпечатват бюлетини, които ще се събират в отделни избирателни кутии. После те ще бъдат преброявани в преброителни центрове, а не в СИК и това ще се прави отделно от хартиените бюлетини. Тук те въвеждат и експериментално машинно броене за следващите избори – в някои комисии да има машини, осигурени от Министерския съвет, с които автоматично, а не на ръка, да се броят гласовете.

В същото време ДБ залагат да се върне машинното отчитане на резултатите на избирателите, които са гласували на машини. Те искат да имат преброителни центрове и формиране на преброителни комисии, отговарящи за преброителни участъци, както и установяване на гласовете, подадени с бюлетини от машина, чрез разпечатване на машинен протокол от системата на специализираните устройства за гласуване. СИК да не отчита нито гласовете по партии и коалиции, нито преференциите.

Преброителна комисия ще се прави за общини с гласоподаватели, включени в избирателния списък, до 20 000 души. Ако броят по списък в надхвърля 20 000, общината се разделя на преброителни участъци до 20 000 и към всеки участък се създава преброителна комисия.

В промените, които"БСП-Обединена левица" предлага, влизат и текстове за изчистване на мъртвите души от списъците. Това да става по нов ред за съставяне на избирателните списъци чрез активна регистрация до 5 дни преди вота. Целта е да няма имена на български граждани, които са починали, отдавна не живеят в страната или „са се дезинтересирали за постоянно от изборния процес“, пишат в мотивите си вносителите.

Новите списъци ще се правят от общинските администрации, които ще получават списък на гласувалите на последните избори, а той ще може да се актуализира с хората, които активно са се регистрирали до 5 дни преди изборния ден. ЦИК следи всеки да присъства само по един път в списъците.

ПП вкарват скенери за хартиени бюлетини и лични карти

Оптични сканиращи машини, с които ще се отчита вотът от хартиените бюлетини, сканиращи устройства за документите за самоличност на избирателите и електронна система за отразяване в списъка, която се актуализира в реално време и не позволява повторното гласуване на друго място. Такива технически нововъведения предлагат от „Продължаваме промяната“ в техния законопроект за промени в Изборния кодекс.

Вносителите изключват СИК от броенето, както на машинния вот, така и на хартиените бюлетини. Така всъщност изцяло отпада ръчното броене на гласове – новите устройства ще отчитат хартиения вот, като ще дават сигнал при пускане в кутията дали бюлетината е правилно или неправилно попълнена. Ако е второто – избирателят сгъва върнатата бюлетина, дава я на СИК, а те му връчват нова, като в списъка се отбелязва, че лицето е гласувало повторно.

Протоколите от оптичните устройства за сканиране и от електронната машина за гласуване ще се разпечатват веднага след края на изборния ден и ще се прикрепят към протокола на секционната избирателна комисия, което ще спести много време и труд на членовете на комисията и ще гарантира точността на отчетените данни, без броене на ръка, подготвяне на чернови и многократно поправяне на грешки в протокола на комисията.

Влизането в сила на техническите нововъведения се отлага за една година заради нуждата от обществени поръчки, е записано в мотивите им.

Членовете на ЦИК да са партийно необвързани

От „Възраждане“ предлагат промени в 91 параграфа на Изборния кодекс.

Националистите искат премахване на хартиените бюлетини, на номерата в бюлетините и параваните,  зад които се гласува. От партията настояват в държави от ЕС да се образуват до 20 броя секции извън дипломатическите и консулските представителства на България в съответната държава; от един IP адрес да може да бъде подадено само едно електронно заявление през интернет страницата на ЦИК, както и да отпадне възможността от територията на България да бъдат подавани електронни заявления от страницата на ЦИК.
Включени са и промени в текстовете, свързани с помещенията за работа на РИК, които да отговарят на определени изисквания, с цел по-добър контрол и прозрачност.
 
Иска се и промяна по отношение на критериите за избор на членове на ЦИК, свързани с техния управленски и професионален опит и най-вече въвеждане на изискване за политическа необвързаност – липса на заемани партийни постове или активна политическа дейност в период от три години. Предлага се ЦИК да осигурява постоянно връзка между ЦИК и РИК с цел мониторинг на предаваните протоколи, сигнализиране за възникнали нередности и предоставяне на данни от преброяването. Предвидено е и предсрочното прекратяване на пълномощията на член на комисията при замяната му с друг чрез заявление от председателя на партията, която го е предложила, а гласуването да се извършва само с бюлетина за машинно гласуване.

Има и предложение при приемане и обработка на протоколите на СИК от РИК да се осъществява видеоизлъчване в реално време и видеозаснемане по начин, който осигурява непосредствена видимост към всички действия на членовете на РИК, а ново преброяване на гласовете да се извършва в присъствието на минимум двама представители от различни квоти на партия или коалиция на РИК, които се подписват в протокола.

Чистене на "мъртвите души" и без район „Чужбина“

От ИТН настояват за съставяне на избирателните списъци без „мъртвите души“, за промяна във вида на машинното гласуване и за създаване на преброителни комисии.

Първата гpyna промени в законопроекта на ИТН за промени в Изборния кодекс е за съставяне на избирателните списъци за всички видове избори, в които  да се включват само лицата, които имат избирателно право за съответния вид избори според данните на Националния статистически институт.

Bmopama група промени в настоящия законопроект са свързани с промяната в начина за машинното гласуване. Предлага се машинното гласуване да се извършва със сканиращи машини. Така след като гласоподавателят отрази еднозначно вота си върху хартиена бюлетина, той ще я постави в устройството, което ще я сканира и самото устройство ще съхранява вече сканираните бюлетини. За последваща проверка от самия гласоподавател, че вотът му е правилно отразен, се предлага машината да отпечатва контролна разписка, която гласоподавателят пуска в специална кутия за машинното гласуване.

Предлага се тези разписки да не се преброяват отделно, а да се възстанови възможността самата машина да генерира протокол за резултатите от машинното гласуване в съответната секция.

Tpemama гpvna промени, предложени от ИТН е свързана със създаване на преброителни комисии. Предложеният ред за тяхното формиране се основава на действащите правила за формиране на избирателни комисии.

От ИТН предлагат отлагане на влизането в сила на самостоятелния избирателен район „Чужбина“.

 Закона за съдебната власт

Служебният правосъден министър Мария Павлова призова депутатите от парламентарната правна комисия да не бързат с приемането на промените в Закона за съдебната власт, внесени поотделно от ПП-ДБ и партия "Възраждане" и засягащи избора на главен прокурор и неговите правомощия, информира БНР.

Павлова взе думата, след като представителите на всички парламентарни групи без "ДПС-Ново начало" декларираха, че ще подкрепят въпросните промени на първо четене. 

При самото гласуване обаче промените бяха подкрепени и от депутатите около Делян Пеевски. 

Вносителите, някои от които участваха и в преговорите за редовно правителство - от ДБ и ИТН - чуха ключовото "Да" от представителите на ГЕРБ по време на заседанието. Рая Назарян декларира подкрепата на първо четене и на трите законопроекта, които предвиждат стопиране на процедурата за избор на нов главен прокурор - избор с един кандидат - Борислав Сарафов, насрочен за 16 януари.

Азарян обаче добави едно голямо "Но" - няма достатъчно становища на професионални и неправителствени организации, няма достатъчно анализ на риска, както и анализ на това дали текстовете са конституционносъобразни. Затова тя настоя за достатъчно време между първо и второ четене, за да може да бъдат прецизирани текстовете. Освен това тя призна, че предлаганите промени са по-скоро политически, отколкото юридически отговор на парламентарното забавяне с две години да бъде избран нов състав на ВСС.

В същото време, добави тя, трябва да се отчитат обществените настроения - затова декларира, че ГЕРБ ще действа политически, юридически и обществено отговорно.

И други членове на комисията коментираха политическата и юридическата страна на предложените промени в Закона за съдебната власт. Затова и министър Павлова призова - независимо какво ще е решението - политическо или юридическо, то да е в интерес на магистратите, защото те вече "били обезверени".

Не е изключено още утре или в рамките на тази седмица всички законопроекти, обсъдени днес от правната комисия - за Изборния кодекс, за вероизповеданията и за закона за съдебната власт, да са част и от дневния ред на депутатите. 

*Източник: "Флагман", БНР